27. maijs, 2018, Svētdiena

Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Tikšanās ar malamutiem

10.03.2017 09:05

8. martā SAR viesnīcas ,,Brīze” filiālē Rozēnos ciemojās biedrības ,,Sāc” vadītāja Sanita Vīksne un septiņi Aļaskas malamuti: Lūcijs, Mokka, viņu mamma Heila un Tudors, Togotors, Cifi un Tedis, pārējie suņi palika mājās.

Biedrības  “Sāc” mērķi ir veicināt suņu sporta darbību Latvijā un popularizēt aktīvo atpūtu kopā ar suņiem, izskaust maldīgus priekšstatus par Aļaskas malamutiem, izmantot suņus kanisterapijai un izveidot un sagatavot suņu sporta komandu vidējām un garām distancēm. Aļaskas malamuti, savas labsirdības dēļ, ir piemēroti kanisterapijai, kas ir  dziedināšana saskarsmē ar speciāli piemeklētiem un apmācītiem suņiem.

Tādēļ biedrības vadītāja S.Vīksne ir gatava doties uz pansionātiem un skolām, lai bērnus un pieaugušos iepazīstinātu ar šiem draudzīgajiem suņiem.

Gandrīz katram “Brīzes” klientam mūžā ir bijis kāds uzticams mājdzīvnieks, tāpēc viņi četrkājainos ciemiņus uzņēma labvēlīgi. Augumā lielie, draudzīgie suņi apošņāja, pieglaudās un ieskatījās acīs senioriem, arī sunīši saņēma pretī glāstus. Sanita demonstrēja suņu paklausību, pastāstīja par hierarhiju, kāda valda starp suņiem.

Sanita pastāstīja senioriem, ka pirms trim gadiem sākusi īstenot savu bērnību dienu sapni un pēc 20 darba gadiem “Rīgas satiksmē” un dzīves galvaspilsētā, devusies uz laukiem - Viļķenes pagasta “Inčiem”.

Suņu saimniece šobrīd realizē grūtā darbā piepildāmu sapni - gatavo suņu sporta komandu vidējām un garām distancēm kamaniņu sportā. Ne viss ir tik gludi, kā šķiet no malas, šis suņu sports prasa lielus laika un līdzekļu ieguldījumus. Garajās distancēs nepieciešamais ekipējuma saraksts ir stingri noteikts, sertificēts un dārgs. Bet Sanita ir pārliecināta , ka nākamajā gadā būs sagatavota komanda, kura spēs godam nest Latvijas vārdu pasaulē un labi startēt sacensībās Skandināvijā.

Tikšanās laikā Sanita pastāstīja ar saviem un suņu sasniegumiem sacensībās – Baltijas kausa sacensībās skūteru klasē iegūta otrā vieta un suņi Lūcijs un Bordobors lepni nes Baltijas valstu “Ātrāko Malamutu “ titulu, jo Eiropas čempionam zaudēja tikai 15 sekundes. Lietuvas posmā Sanitas malamuti noskrēja savu konkurentu apsteidzot to par 30 sekundēm, bet pēdējais posms bija kalnains un sniegains, nodilušās zoles neļāva atsperties, kā nākas, lai palīdzētu saviem mīluļiem, nācās piekāpties.

 Sanita joprojām izglītojas kinoloģijā, saka, ka zināšanas allaž jāpapildina un esošās ir jāapliecina ar atzītu dokumentu – kinologa sertifikātu. Tā divas reizes nedēļā viņa dodas uz Rīgu, uz Latvijas Kinoloģisko Federāciju, lai to iegūtu.

Ir vajadzīgi līdzekļi, lai suņus pabarotu tā, ka spalva spīd un pietiek spēka skriet un vilkt kamanas, bet, izvērtējot iegūto informāciju par mākslīgo barību, suņu saimniece nonākusi pie secinājuma, ka vislabāk barot suņus ar dabīgo pārtiku, lai arī tas prasa vairāk laika. Viņas kopto malamutu pārtika ir zivis, gaļas pārstrādes produkti, dārzeņi, auzas, zirņi un aknas.

To zinot, mēs ciemiņiem iedevām ceļa maizi – barību.  Sadarbība turpināsies, jo 19. martā, ,,Pavasara gaidīšanas svētkos” ar Sanitu Vīksni un Aļaskas malamutiem tiksies ,,Brīzes” seniori Salacgrīvā.

Ligita Jirgensone