24. jūnijs, 2018, Svētdiena

Jānis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Koris "Pernigele" Gruzijā

11.07.2017 15:00

Liepupes tautas nama jauktais koris ''Pernigele'' savu dziedāšanas prieku un skaistās dziesmas cenšas parādīt ne tikai Latvijā. Latviešu kultūru koris ved rādīt arī uz tālākām zemēm, piedaloties dažādos konkursos un festivālos.

Lai izrādītu cieņu tās valsts iedzīvotājiem, pie kuriem braucam ciemos, protams, tika sagatavotas arī gruzīnu komponistu dziesmas gan latviešu, gan gruzīnu valodā. 

Bet... nepilnas divas nedēļas pirms brauciena saņēmām ziņu , ka festivāls tiek atcelts . Mēs , koristi , pat nenojautām , ko pēc šīs ziņas saņemšanas pāris dienu pārdzīvoja gan kora diriģente Arta un Andris , kurš bija uzņēmies atbildību par šī brauciena norisi . Kad ieradāmies uz kārtējo mēģinājumu, lai gatavotos koncertiem , bija priecīgā ziņa , ka uz Gruziju mēs brauksim , tikai plāni mainījušies . Te nu jāsaka milzīgs paldies gan Artai , gan Andrim , kas ieguldīja milzīgu darbu , lai šis brauciens tomēr notiktu . Īpašs paldies Jurim Zālītim , kurš palīdzēja nodibināt kontaktus ar Batumi dzīvojošo bijušo ainažnieci Ilonu Nonu Nonačku un personīgi Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājam Dagnim Straubergam par sapratni un atbalstu šajā sarežģītajā situācijā . Īpaša stāsta vērta ir Ilona, kura piekrita tik īsā laika periodā noorganizēt mūsu kora koncertus Gruzijā , uzņemt pie sevis viesu mājā kori , gādāt par transportu , ēdināšanu un vēl parādīt Gruzijas skaistākās vietas. 

Un tā 21. jūnijs - līksmā noskaņojumā devāmies ceļā . Starp pārlidojumiem apskatījām skaisto Ukrainas pilsētu Kijevu . Pilsētā pabijām , tur aizkļūstot ar mikroautobusiem , samaksājot lētas naudiņas , bet iegūstot ne tikai transportu , bet arī brīnišķīgus šoferīšus - gidus , kuri bija ar mieru mūs izvadāt pa skaistākajām Kijevas vietām , daloties ar zināšanām par savu pilsētu .Kijeva patīkami pārsteidza ar to , ka pēc asiņainajiem notikumiem 2014.gada ziemā gandrīz visas ēkas ir atjaunotas , ļaudis dzīvo šeit mierā un sapņo par laiku , kad visā Ukrainā atkal būs miers.

Bet Gruzija mūs sagaidīja ar patīkamu siltumu , kas pēc drēgnās Latvijas šķita pilnīgi neticams , un sirsnīgi smaidošo Ilonu , kā arī gruzīnu draugiem no Gori vīru ansambļa , kuri nesen bija Latvijā , lai piedalītos festivālā '' Sudraba kaija''.

Nākamajā rītā mazliet atpūtāmies pēc tālā brauciena no Tbilisi lidostas uz Batumi , pieradām , ka Gruzija ir pavisam citāda valsts , nekā mēs esam pieraduši redzēt savu valsti ikdienā . Tie , kuri piedzīvojuši padomju laiku , jutās kā iekāpuši laika mašīnā , bet jaunākajai paaudzei iespaidu vēl vairāk . Paguvām iepazīt Batumi - gan skaisto promenādi, tūristiem domāto , gan pāris kvartālu tālāk esošo - ar neskaitāmām jaunbūvēm , ar daudz tai pašā laikā pamestām mājām , ar bezgala jaukiem un atsaucīgiem cilvēkiem, bet arī tādiem , kas no tūristiem cenšas iedzīvoties . Iepazinām transporta kustības haosu , pieņēmām viņu izpratni par tīrību un kārtību , jo mūsos ierunājās latvietis kārtīgais , kas gandrīz vai grasījās ņemt slotu talkā vai sākt izglītojošu lekciju par to , ka atkritumus nav jāmet jūrā vai ielu malās. Bet Gruzija mūs jau paņēma savā varā ar pirmajiem mirkļiem , atrodoties šajā zemē .

23. jūnijs - latviešiem īpaša svētku diena , mums arī , bet svinēšana bija jāatstāj uz vakaru , jo dienā mums koncerts pilsētiņā kalnos Khulo . Ceļš kalnos ir tik ainavisks , un mums liekas , ka atklāja īsto Gruzijas seju . Elpa aizrāvās no dabas skatiem , kuri pavērās , un šķiet , tikai atrodoties šādās vietās , tā pa īstam var izprast gan gruzīnu tautas būtību , viņu kultūru un dziesmu tekstus. Nenovērtējams bija brauciens ar gaisa vagoniņu pāri aizām , skati tādi , kas paliek atmiņā uz mūžu , bet otrā pusē pļavas - kā Latvijā . Mums vainagi un pļavu puķu pušķi gan koncertā , gan pēc tam , svinot svētkus un stāstot par mūsu tautai tik nozīmīgajiem svētkiem .Bet , atgriežoties atpakaļ koncertā , priecājāmies par silto uzņemšanu un atsaucību koncerta laikā . Tiekam cienāti arī ar gruzīnu nacionālajiem ēdieniem , mums ļoti garšoja gan hinkaļi ( ar gaļu pildīti palieli pelmeņi ), gan sviestā cepts siers , gan hačapuri (mutē kūstoši siera pīrāgi ), gan šašliks ar viņu mērcēm , gan čučhelas (dažādi rieksti sulā, kas tiek vārīti , kamēr sabiezē , tad izklāti formās un izveidoti kā konfektes) , visu nemaz nevar uzskaitīt , jo par gruzīnu viesmīlību pārliecinājāmies ik dienu , nobaudot lielu skaitu dažnedažādu ēdienu .
Vakarā mūs sagaidīja no mājām paņemtais siers , alus , klājām galdu un svinējām svētkus kopā ar gruzīnu draugiem , stāstot gan par mūsu tradīcijām , gan rādot mūsu rotaļas , dejas un dziesmas.
Nākamajā dienā atpūtāmies pie jūras , vēlāk iepazinām tirgus dzīvi , vērojām ļoti sirsnīgu delfīnu šovu , ķērām mīdijas, bet vakarā jūsmojām par naksnīgo Batumi . Promenāde vienās ugunīs , izgaismotas dažādas skulptūras un mākslas objekti , bet lielāko pārdzīvojumu raisīja muzikālo strūklaku šovs . 

Agri no rīta devāmies kalnos , kur pēcpusdienā mums bija jākoncertē . Atkal sildījāmies gruzīnu labvēlībā , siltajā uzņemšanā un viesmīlībā , saņemot daudz atzinīgu vārdu par koncertu . Pa ceļam atpakaļ apskatījām brīnišķīgu ūdenskritumu , pabijām vīna darītavā un malkojām vīnu , raugoties kalnu galotnēs .

Pēdējā diena Gruzijā . Devāmies ciemos pie mūsu draugiem -vīru vokālā ansambļa - uz Gori. Lai mūs iepriecinātu , viņi bija sagatavojuši nelielu koncertu , parādot , ka izpilda ne tikai tradicionālās dziesmas , bet paši sacer instrumentālo mūziku , ierakstot arī albumus . Pēc tam sekoja mūsu koncerts .Piedzīvojām ovācijas un to , ka cilvēki cēlās kājās , apliecinot , cik ļoti viņiem paticis šis koncerts . Bet mēs paši secinājām , ka šādi koncerti jau ir tie , kas dod to cilvēkam , ko ar naudu nenopirkt . Vakarā pie galda baudījām tradicionālās gruzīnu vīru dziesmas , jaunieši uzstājās ar tradicionālajām dejām , bet mēs lēnām jau sākām atvadīties no Gruzijas .

Dienas paskrēja nemanot, pavisam nedaudz iepazinām Gruziju , lai saprastu , ka šajā zemē noteikti ir vērts atgriezties. . 

Paldies Ilonai un viņas dēlam Edgaram par šīm skaistajām dienām , paldies par to , ko viņa dara , popularizējot Latviju , tās kultūru un cilvēkus ! Mūsu guvums ir kolektīva piedzīvotie mirkļi , kuri sastādīja šīs kopā pavadītās dienas , mirkļi , kuri paliek mums katram sirdī , un mēs zinām , kāpēc ! Mūsu guvums ir iepazītā Gruzija un tās cilvēki . Mūsu guvums ir iegūtie draugi - Ilona , Edgars, Batumi un vīru ansamblis no Gori .

Uz tikšanos , Gruzija ! Draugi , mīļi gaidīti Latvijā !

 

Inta Balode, kora “Pernigele” dalībniece.