21. jūnijs, 2018, Ceturtdiena

Monvīds, Egita, Emīls

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Salacgrīvas muzeja dārgumi

01.09.2017 09:56

Salacgrīvas muzeja dārgumi

Salacgrīvas muzeja krājuma mākslas darbu kolekcija šovasar papildinājusies ar brīnišķīgu eksponātu, kas bija apskatāms muzejā sākot ar tā “atklāšanu” mūsu pilsētas svētkos līdz septembra sākumam. Un tā ir Arvīda Egles glezna, kurā redzama mūsu Salacgrīva, ostmala, bāka un Rogaiņkalniņš pirms to skāra pārmaiņas un mājiņa “Rogainis” tika nodedzināta.

Arvīds Egle dzimis Zemgalē 1905.g., skolā gājis Latgalē (Rēzeknē) līdz 1926.g., mācījies mākslas akadēmijā Rīgā pie Vilhelma Purvīša no 1926.- 1932.g., tomēŗ ir saistīts arī ar Salacgrīvu. Pēc darba gadiem Rēzeknes 1. un 2. pamatskolā un Rēzeknes skolotāju institūtā, A.Egle atgriežas Rīgā jau kā Mākslas akadēmijas pasniedzējs (1954.- 1966.g.). Tieši šajā laikā, sākot ar 1958.gadu, Salacgrīva kļūst par stabilu Mākslas akadēmijas studentu vasaras prakses bāzi, kuras laikā mākslinieks arī pats atrod brīvāku brīdi savam radošajam darbam- gleznošanai. Neskaitāmos darbos redzamas Salacas un Salacgrīvas ainavas, plostnieki ar baļķiem un viņu darbs uz ragatēm, zvejnieki ar laivām un tīkliem, osta ar kuģiem un - mūsu Rogaiņkalniņš.

Savus darbus Egle dāsni dāvinājis salacgrīviešiem, draugiem, paziņām, skolai, kur vēl tagad aplūkojamas dažas viņa gleznas. Vasaras, līdz pat 1977.gadam, kas bija pēdējā viņa mūžā, pavadītas Salacgrīvas pusē strādājot un atpūšoties. Daudzi mūspuses cilvēki vēl atceras mākslinieku, kurš bieži bijis redzams gleznojot te vienā, te otrā Salacas krastā.

Līdz šim muzejā nebija nevienas viņa gleznas… Tagad esam saņēmuši dāvinājumu no salacgrīvieša, kurš mīl un saprot mākslu, bet nevēlas publicitāti. Turpmāk varēsim baudīt un lepoties ar šo izcilo mākslas darbu. Paldies! Tā ir dāvana mums visiem!

Kad gatavojoties gleznas “atklāšanai”, aplūkojām krājuma fotogrāfijas par Rogaiņkalniņu, bijām pārsteigtas, ieraugot, kā šī fotogrāfija ir uzņemta no tā paša skatu punkta… Tā, tāpat kā glezna, tapusi 1960.gados.
Salacgrīvas muzeja krājuma glabātāja Iveta Kalniņa