21. augusts, 2019, Trešdiena

Linda, Janīna

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Reņģēdāju festivāls Salacgrīvā

28.05.2019 15:41

Reņģēdāju festivāls Salacgrīvā

25.maijā Salacgrīvā notika ceturtais Reņģēdāju festivāls un tā šī gada tēma, jeb vadmotīvs – Reņģēdāji – Prātvēderi. Jeb kā saka festivāla idejas autors un īstenotājs Dzintris Kolāts “dažādi laiki ir gājuši pāri mūsu krasta reņģēdājiem. Sveši ļaudis nāca ar spēku, ar savu kārtību un gribēšanu. Vajadzēja prasmes izdzīvot, aizsargāt savu māju, savu turpināšanos…. Nepietika zināt tikai tīklus mest, laivu būvēt, zivis kūpināt. Gudrojot kā izkļūt sveikā reņģēdāji pamazām kļuva par prātvēderiem…”

Lai arī tirgošanās gāja uz urrā un svaigās reņģes gribētāji jau bija sastājušies garum garā rindā jau agrā rītā, festivāla atklāšana notika pāris minūtes pirms desmitiem, kad skanot pūtēju orķestra “Enkurs” mūzikai, svinīgā uznācienā savu dalību festivāla pasākumos pieteica lieli un mazi novada dejotāji un dziedātāji, pavārmaču dalībnieki un viesi.
Festivāla atklāšanas vārdus sacīja Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs “sveicu visus ceturtajā Reņģēdāju festivālā un esmu pārliecināts, šis nav lietus, tās ir reņģu saceltās šļakatas un vairāk to nebūs, jo nu jau reņģes ir zvejnieku laivās. Īsti reņģēdāji neskatoties uz reņģu astu saceltajām šļakatām ir šodien šeit, Salacgrīvā uz svētkiem kas ir jauki ar to, ka te var teikt ko domā un iesmiet par ko domā. Šodien mēs esam tādi kādi esam – patiesi un īsti reņģēdāji. Lai izdevusies diena un jauki svētki!”
Reņģēdāju festivālu atklāja pūtēju orķestris “Enkurs” un Liepupes tautas nama jauktais koris “Pernigele”. 
Kamēr uz skatuves priekšnesumi sekoja viens otram, Jahtu piestātnē piestāja piekrastes zvejnieka Jāņa Krūmiņa zvejas laiva ar reņģēm, un katrs rindā stāvošais saņēma svaigu reņģu spainīti par brīvu. Tūlīt pēc tam, kā tika dots stars pavāru maču sākumam pārtikas dakteris Andis Brēmanis runāja par reņģēm kā tādām un zivīm vispār – vai var dzīvot no mīlestības un zivīm vien….
Jau vienpadsmitos skrējienā uz bodi – līdz Kuivižiem un atpakaļ devās sportiskākie festivāla dalībnieki, bet ne tik sportiskie garšoja un testēja aldara Kalvja Kalniņa jaunradīto Reņģēdāju alu, izgaršoja Lienes Kalniņas jaunradīto maizes šķirni un provēja gulbenieša Viļa Kļaviņa brūvēto dziru. Kopā ar Valdi Ozoliņu ikviens varēja izprast mezglu siešanas noslēpumus, bet bērni izpaudās Rakaru murdiņa radošajās darbnīcās.
Divpadsmitos dienā svētku lielā skatuvi piepildīja bērnu dziesmas un dejas, jo šajā dienā savus svētkus svinēja Salacgrīvas novada jaunā paaudze. Svētku koncertā piedalījās Ainažu, Liepupes un Salacgrīvas bērnu un jauniešu pašdarbības kolektīvi.
Dienas vidū svētku laukumā, zirgu pajūgā iebrauca reņģu vezums un tie, kuri nevēlējās stāvēt garajā rindā, par simbolisku samaksu varēja nopirkt svaigu reņģi, tāpat kā pirms simts gadiem.
Svētkus kuplināja Valentīnas Kalniņas vadītā senioru kopa, Salacgrīvas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Tingeltangels”, dāmu vokālais ansamblis “Dziedātprieks”, folkloras muzikantu kopas “Cielava” un “Cielavas spēlmaņi”, jauniešu deju kolektīvs “Randa”, senioru koris “Salaca” un vīru ansamblis no Limbažiem.
Lai arī plostu šogad Salacgrīvā nesagaidījām, plosta vīri bija klāt un galvenais korņiks Juris Smalkais pastāstīja kā šogad veicās plosta siešana un plostošana Salacā. Izrādās upē ūdens līmenis ir tik zems, ka no Staiceles līdz Salacgrīvai ar plostu nokļūt nevar.
Kad kompetenta žūrija bija nobaudījusi pavārmaču dalībnieku gatavotos ēdienus notika uzvarētāju apbalvošana. Šogad pavārmačos piedalījās trīs komandas un pirmajā vietā komanda Mazzaru Sparģeļi: Māra, Sandra, Jānis un Simona Kropi, kuri gatavoja pildītās reņģes, receptē integrējot savā saimniecībā audzētos sparģeļus. Otrajā vietā un skatītāju simpātiju balvas saņēmēja komanda "Vilnīši". Komandas kapteine Dace Gulbe īpaši uzsvēra - viņu ģimenē valda uzskats, ka vienkārši olā apcepta fileja ir labākais veids, kā pagatavot reņģi. Filejas tika rūpīgi kārtotas virs kartupeļu pankūkām un pārlietas ar viegli marinētu sīpolu un saldā krējuma mērci. Šogad trešie - komanda "Ekstrēmie pavāri": Aldis Gusarovs, Līga Treija un Demetra gatavoja dārzeņu zupu, kurā sēdināja ceptu, filētu reņģi, tomātus, mīksto sieru un redīsu dīgstus. Pie zupas tika pasniegta pašu raudzēta, uz grila cepta maizīte.
Visam pa vidu – tirgošanās Reņģēdāju festivāla tirdziņā, tikko ceptu reņģu baudīšana, Andra Skujas pēcpusdienas zvejas laivas ar svaigām reņģēm sagaidīšana un sporta spēles. Būt klāt visos svētku notikumos nebija iespējams, bet uz mirkli piestāju svaru bumbu celšanas sektorā un ar apbrīnu vēroju Agnijas Bērziņas spēku un izturību – viņa 12 kilogramu smagās svaru bumbas pacēla 55 reizes…. Redz ko var pacelt reņģes ēdot! Rāpšanās Umurkumurā veicās ne tik labi, jo viena balva tajā šūpojās vēl ilgi, savukārt virves vilkšanas sacensībās azartiski piedalījās jauniešu deju kolektīvs “Randa”. Šajās sacensībās uzvarēja komanda “Viņas melo labāk”, aiz sevis atstājot “Kuivižniekus” un komandu “Daļa Randas”.
Reņģēdāju festivāla dienas daļa paskrēja vienā elpas vilcienā, nedaudz atvelkot elpu, svētki turpinājās ar pirmo zaļumballi Salacgrīvā, kurā spēlēja grupas “Zeļļi” un “2PRO”.
Šogad Reņģēdāju festivālu finansiāli atbalstīja Valsts zivju fonds, Salacgrīvas novada dome, Salacgrīvas ostas pārvalde, SIA Baņķis, a/s Brīvais vilnis, SIA Acteks, SuPer Alko Latvia, SIA Dabas maize, Salacgrīvas nēģi, Nomadu alus, SIA Grandeg, SIA Kapteiņu osta, SIA Kuivižu enkurs, Rīgas apriņķa avīze un Auseklis.
Ilga Tiesnese

Zivju_fonds_-_LOGO.jpg