28. marts, 2024, Ceturtdiena

Ginta, Gunda, Gunta

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Salacā skaitīs zivis

02.07.2020 13:19

Salacā skaitīs zivis

Jūnija beigās Salacgrīvas novada domē, pašvaldības vadītājs tikās ar pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” speciālistiem un makšķernieku kluba “Salackrasti” vīriem, lai pārrunātu lašu skaitītāja uzstādīšanu Salacā. Zivju skaitītāju uzstādīs datu vākšanas programmas ietvaros un to finansē Eiropas Jūrlietu zivsaimniecības fonds.

“BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustrups informēja, ka lašu skaitītājs ir nopirkts, sēta ir uzbūvēta un tuvojas laiks, kad vajadzētu to likt upē. Salaca ir pirmā un vienīgā upe Latvijā, kurā šādu skaitītāju uzstādīs, jo tā ir mūsu galvenā lašupe. Tā mērķis ir saskaitīt visus lielos lašus un taimiņus, kas nāk uz nārstu. Zinātniskā lašu smoltu uzskaite, kas Salacā tiek veikta jau no 1960.gada, parāda, ka smoltu skaits, kas dodas uz jūru samazinās. Makšķernieki uzskata, ka lielās zivis paliek vairāk un viss ir kārtībā. “Šīs zivju skaitītājs būs ne nu tīri brīnumu nūjiņa, bet viena no ticamākajām metodēm kā saskaitīt lielās zivis”, pārliecināts ir pētnieks.

Lielo zivju skaitīšanu veic Zviedrijā, Igaunijā un Polijā, šogad to uzsāks arī Latvijā. Igaunijā, Piritas upē šāds lielo zivju skaitītājs ir jau gadus sešus. Tuvākajā laikā mūsu zinātnieki dosies pie igauņu kolēģiem, ar kuriem ir ļoti laba sadarbība, un piedalīsies skaitītāja uzstādīšanā Piritas upē, pēc tam, visdrīzāk jūlija vidū zivju skaitītāju uzstādīs Salacā. 

“BIOR” pētnieki Didzis Ustrups, Jānis Bajinskis un Māris Plikšs ļoti cer, ka šis būs ilgstošs projekts, jo Latvijā līdz šim tāda uzskaite nav veikta un dati zivju krājumu novērtēšanai ir ļoti nepieciešami. D. Ustrups sacīja ”ja mēs smoltu uzskaiti Salacā sākām 1960 gadā un turpinām jau sešdesmit gadus, tad ļoti ceru, ka arī šis mūsu skaitītājs būs Salacā vismaz sešdesmit gadus.”

“Mēs esam ļoti priecīgi, ka makšķernieku kluba “Salackrasti” makšķernieki ir ieinteresēti un piekrituši sadarboties, jo skaitītājs būs arī jāapkalpo un jāpieskata ikdienā, jāattīra no zariem, kokiem un zāles, mums, Rīgas kundziņiem, būs grūti atbraukt katru dienu un to izdarīt,” gandarīts ir Didzis.

Tuvākajās dienās “BIOR” pētnieki saņems no Valsts Vides dienesta tehniskos noteikumus pēc kuriem Salacā, starp Jaunupi un trešo taci, upes gultnē ieliks tā saucamo sliedi, kas ir piņķerīgākais un laika ietilpīgākais darbs, pēc tam uzstādīs sētu un skaitītāju. Zivju skaitīšana notiks no jūlija līdz novembra beigām. Laivotājiem atvēlētais ceļš būs atzīmēts ar bojām un karodziņiem.

“Mūsu mērķis ir divos trijos gados dabūt rezultātus pēc kuriem mēs varēsim secināt kāpēc smoltu paliek mazāk”, sacīja D. Ustups, “ja ienāk pietiekošs skaits lielās zivis tad nav kaut kas kārtībā ar dzīvotnēm un ir vairāk jākoncentrējas uz upes “remontēšanu”. Mēs nesolām pozitīvu atbildi, mēs solām pēc iespējas objektīvāku atbildi. Ja mums ir šis aparāts tad mums ir skaitliski cipari nevis vēdera sajūtas.”

Ilga Tiesnese

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031