22. oktobris, 2019, Otrdiena

Irīda, Īrisa, Airisa

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Salacgrīvas airētājiem 20

11.10.2018 08:35

22.septembrī Krasta ielā, Salacgrīvā notika dzimšanas dienas svinības. Jūs teiktu kas tur liels, dzimšanas diena, bet šoreiz savu divdesmito jubileju svinēja Salacgrīvas airētāji.

Sveicēju vidū Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs, priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un sporta jautājumos Evija Keisele un Limbažu un Salacgrīvas novadu sporta skolas vadība un pārstāvji.

Sporta skolas direktore Diāna Zaļupe vispirms sacīja paldies Uldim Močānam par uzdrīkstēšanos un lielo svētīgo darbu ko dara viņš un viņa komanda. Katrs no sveicējiem, kopā ar treneriem Uldi, Kasparu un Māri palaida gaisā balonus ar labām domām un vēlējumiem.

Kad izskanējuši apsveikuma vārdi, laba vēlējumi, saņemtas dāvanas un nopūstas sveces dzimšanas dienas tortē klāt brīdis airētāju saimē uzņemt jaunos airētājus, tos, kuri gadu ir nākuši uz treniņiem un airējuši. Šogad pārbaudījumus izgāja un sertifikātu saņēma 12 jaunie airētāji. Visātrāko laiku, veicot trīs uzdevumus, uzrādīja Liene Priekule, balvā par to saņemot arbūzu.

Kamēr tiek dalīta dzimšanas dienas torte uz nelielu sarunu uzaicināju Uldi Močānu.

Treneris Uldis Močāns precizē: “viss sākās divdesmit divus gadus atpakaļ. Es tad cēlu māju Salacgrīvā, man bieži iznāca kontaktēties ar pilsētas arhitektu Dagni Straubergu, kurš arī kādreiz ir airējis. Atradām kopīgu valodu, pēc viņa uzaicinājuma un manas divu gadu domāšanas, uzsāku Salacgrīvā treniņus airēšanā. D.Straubergs ir kopā ar mums jau no pašiem pirmsākumiem, tāpēc mēs viņu saucam par airēšanas krustēvu Salacgrīvā.”

Uldis atceras, ka pirmos divus audzēkņus, Kārli Šrenku un Daini Persidski, viņš “savaņģojis” 13.septembrī 13.00, Salacas krastā, kad kopā ar Kasparu un Gintu Močāniem iemēģinājuši smaiļošanu Salacā. Puiši palīdzējuši nocelt laivas un piekrituši pamēģināt paairēt, tā viss sācies.

Airēšanas bāzes vieta jau no paša sākuma ir Salacgrīvā, Krasta ielā, tagad šeit glabājas gandrīz sešdesmit smailītes un treniņu dienās uzturas ap četrdesmit audzēkņiem. Bāze pamazām kļūst par šauru un treneris Uldis Močāns ļoti cer, ka pēc diviem gadiem, 22 dzimšanas dienu varēs svinēt jaunajā Jahtotāju servisa ēkā.

“Kad sāku strādāt uz Salacgrīvā, sporta skolas direktorei Diānai Zaļupei teicu - Latvijas čempionu es uztaisīšu, tālāk es negarantēju, stāsta treneris Uldis Močāns, “trešā gadā man bija Latvijas čempions – Dainis Persidskis. Ar to bija maisam gals vaļā.” Viņš atceras savus pirmos audzēkņus: Māri Treimani, Mārci Saklauru, Māri Popovu, Arturu Bezdelīgu, pirmajā ziemā trenēties sācis Māris Bergšteins, kurš pēc Sporta akadēmijas pabeigšanas ir atgriezies Salacgrīvā un tagad trenē jaunos airētājus.

Tagad ar Salacgrīvas airētājiem strādā trīs treneri – Uldis un Kaspars Močāni un Māris Bergšteins.

Uldis par sevi smejot teic “esmu gandrīz īsts salacgrīvietis, vēl tikai nemāku runāt salacgrīviski.” Treneris atceras, ka visražīgākais bijis 11 gads. Tad Salacgrīvas airētāji Jaunatnes olimpiādē apsteidza visus Latvijas airēšanas centrus, ieguva 5 zelta un 3 bronzas medaļas. Tik labus rezultātus viņš vairs nesola, bet medaļas un augsti sasniegumi būs. “Kaspars Tīklenieks ir viens no labākajiem airētājiem Latvijā, arī Nauris Tomsons un Aigars Cīrulis sasniedz ļoti labus rezultātus”, lepojas treneris, bez medaļām no Latvijas mēroga sacensībām mēs mājās nebraucam. Jauno airētāju vidū ir olimpiāžu dalībnieki, nākamgad Latvijas Jaunatnes olimpiādē noteikti, neesam atmetuši cerības ka lielajā olimpiādē varētu startēt Tīklenieks, uz to liekam cerības.”

Treneris Kaspars Močāns atceras “kad iesākām trenēt Salacgrīvā domājām, ar mazajiem trenēsimies un tepat vien dzīvosimies, bet tā viss nav. Apetīte aug ēdot – viens čempionāts, otrs… un mēs piedalāmies. Ir talantīgi bērni , tikai jāstrādā.”

Treneris ir pateicīgs par lielo atbalstu no Salacgrīvas novada domes un Limbažu un Salacgrīvas novadu sporta skolas. “Tāda atbalsta kā mums no pašvaldības nav nevieniem airētājiem, paldies par to.“ pateicīgs ir Uldis Močāns.

Ilga Tiesnese