15. aprīlis, 2024, Pirmdiena

Gastons, Aelita

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

„Lido mazā kaija”

25.05.2012 12:22

Jau piekto gadu Salacgrīvas muzejs iesaistās Muzeju nakts  aktivitātēs, kas Latvijā nu jau notiek  astoto reizi, vienmēr gūstot milzīgu apmeklētāju atsaucību un ieinteresētību. It īpaši, ja vakara programma organizēta tā, lai līdzdarboties varētu ikviens.  Šogad talkā mums nāca arī piemēroti laika apstākļi ar siltu un saulainu novakari, kas ļāva gan pasākuma dalībniekiem, gan viesiem  izbaudīt notiekošo gan izstāžu zālēs, gan pagalmā.

IMG_3559.jpg

Vietā, kur šobrīd atrodas muzejs, bibliotēka un dienas centrs, tieši pirms 100 gadiem 1912.gadā ar mērķi veicināt sabiedriskās un kultūras dzīves attīstību tika uzcelts jaunais Sveiciema saviesīgās biedrības nams. Par godu  šim notikumam Muzeju nakti Salacgrīvā atzīmējām biedrības nama 100 gadu jubilejas zīmē. Zemes gabalu ēkas celtniecībai biedrība toreiz nomāja no Sveiciema muižas barona R.von Vegesack, kurš no 1904.gada līdz 1906.gadam bija arī biedrības priekšnieks. Nama durvis tika plaši atvērtas dažādiem publiskiem pasākumiem un  biedrības bibliotēkai. Sarkanajā ķieģeļu namā, pateicoties Saviesīgajai biedrībai un tās dāmu komitejai, kā arī  aktīvajai  Salacgrīvas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai, sabiedriskā dzīve kūsāt kūsāja no organizētajiem koncertiem, teātra izrādēm, ballēm un citiem publiskiem pasākumiem.

19.maija vakarā centāmies uzburt līdzīgu atmosfēru,  piedāvājot saviem viesiem daudzveidīgu programmu. Un tā biedrības nama 100 gadu jubilejas izrīkojums „Lido mazā kaija” tik atklāts ar izstādi „Radio – Retro no Pētera Priekuļa privātkolekcijas”.  Uzrunu teica dāmu komitejas priekšstāve, bet pēc tam muzeja vadītāja Anna Zilaisgails. Izstādē, kas būs atvērta līdz 14.jūlijam, var ne tikai apskatīt 1920. – 1980.gadu radio aparātus, bet arī noklausīties Bellacord plašu ierakstus un noskatīties dokumentālus kino fragmentus  vienā no pirmajiem televizoriem, kas kādreiz bija nopērkami Padomju Savienībā. Tam sekoja  dažādas izrīcības biedrības nama pagalmā: priekšlasījumi no tribīnes, kā arī dāmu komitejas pašcepto kūku degustācija biedrības „Mežābele” izpildījumā, darbojās  cepumu un zīmogu darbnīcas, kā arī neizpalika atrakcijas ar podiem un ķekatām jeb koka kājām. Muzeja telpās un bibliotēkā, skanot mūzikai un kino ierakstiem, strādāja  audēju un izšūšanas darbnīca „Broderī un rišeljē”,  darbojās viktorīnas un Laimes aka bērniem,  bet uz teātra izrādi, aizņemot visas sēdvietas jau laicīgi, pulcējās teātra mīļi,.

Pēc teātra izrādes viesus gaidīja pēdējais pārsteigums – biedrības „Mežābele” dāmas Zaigas Ilvesas  sarūpētā lielā un krāšņi rotātā jubilejas torte „Biedrības namam 100”. Taču  muzeja apskate turpinājās, un durvis aiz pēdējā apmeklētāja aizvērās krietni pēc  pulksten 01.00 naktī. Kā jau īstā biedrības namā ikvienam roka jāpieliek, lai izrīkojums izdotos. To nevar īstenot  tikai tie trīs roku pāri, kas ir muzejā.  Mūsu mazā kolektīva vārdā PALDIES!  par atsaucību Pēterim Priekulim, Inesei Jerānei un teātra grupai „VVV”, klubiņam „Mežābele”, dienas centra vadītājai Lienei Eglītei  un Endijai, Amandai, Ritvaram un Tomam, kā arī Martai un Raimondai, un kur tad vēl arī zīmogu darbnīcas vadītājiem Žanim Mežolim un Indulim Pumpuram, bibliotekārēm Guntai Zemei un Anitai Liepiņai, fotogrāfam Kārlim Miksonam, kā arī Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas Salacgrīvas biroja darbiniekiem.

Ieva Zilvere( tā pati Anna Zilaisgails)

IMG_3585.jpg
IMG_3728.jpg

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930