21. janvāris, 2022, Piektdiena

Agne, Agnese, Agnija

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Salacgrīvas muzeja dārgumi

16.09.2013 13:06

Rudenī, kā katru gadu, Salacgrīvas muzeja darbinieki dodas ekspedīcijās, vai vienkāršāk sakot, apciemo mūsu novada iedzīvotājus. Mūs interesē viss, kas saistās ar novada vēsturi- gan lielie pasaules notikumi, kas skāruši katru ģimeni, gan vienkāršās sadzīves lietas, gan arī dzimtu un cilvēku likteņi. Šogad arī bijām vairākās novada sētās. Liels paldies atsaucīgajiem cilvēkiem, kas dalījās ar mums savās atmiņās un stāstos, parādīja fotoalbūmus un ģimenes relikvijas. Un, protams, vislielākais prieks par jaunieguvumiem, kas bagātinās muzeja krājumu. 

logo melns.bmp mazs.jpg

img39.jpg

Fotogrāfijā, kas uzņemta 1907.g.25.janvārī Krievijā, Buguruslanā (Orenburgas apgabalā) redzami armijas virsnieki. Pašā centrā- ar kaukāziešu „papahu” (melno cepuri) redzams mūsu novadnieks rotas kapteinis Arturs Mežgailis.

Otrā pusē kaligrāfiskā rokrakstā nosaukts vārdā katrs virsnieks un viņa dienesta pakāpe, kā arī fotografēšanās datums. Mums tas vislielākais prieks, ja atrodam šādas ziņas, jo tad tās ir autentiskas un patiesas. 

img3.jpg

Arī šī fotogrāfija ir tapusi pagājušā gadsimta sākumā- iesvētību mācību dalībnieki pie Mācītājmuižas. Mūsu lielākais prieks, ka centrā, blakus jaunajam Hermanim Eidemanim ir redzams Karls Šlaua- ilggadējais Lielsalacas draudzes mācītājs (1884.- 1919.g.) un Vidzemes guberņas prāvests. Mūsu krājumā vēl nebija nevienas šī ievērojamā cilvēka fotogrāfijas, jo viņš krita no lielinieku lodes jau 1919.g.

img395...jpg

Lāņu muiža1939.g. Arī šī fotogrāfija ir liels retums, jo tā tapusi, kas muižā vēl nebija iekārtota skola. Fotogrāfijā labi redzams, ka virs balkona logiem ir piestiprināti meža zvēru izbāzeņi- centrā brieža galva. Tas mums bija zināms tikai no nostāstiem.

Arī šai fotogrāfijai vērtību ceļ uzraksts otrā pusē- veltījums Mežgaiļa kundzei no paša muižas īpašņieka Reinharda fon Fegezaka. Barons esot bijis jauks un sirsnīgs cilvēks, vienmēr cienājis bērnus ar āboliem, ar visiem bijušas labas attiecības, arī uz Vāciju nav vēlējies braukt. Tomēr uz savas ādas izjutis latviešu naidu pret vācu baroniem un, pēc kāda strīda, 1941.gada sākumā Lāņu puses zemnieks Ernests Cīrulis ar zirgu aizvedis baronu uz Ainažu staciju.

img396...jpg

„Oskars”. Daudzi atceras šo figūru, kas atradās ceļu krustojumā starp Jaunupes un Vecsalacas dzelzsbetona tiltu, Salacas kreisajā krastā. Fotogrāfija tapusi 1960.gadu sākumā. Droši vien ne vienam vien salacgrīvietim albūmos šādas bildes redzamas- tagad būs arī mūsu krājumā.

Liels paldies visiem atsaucīgajiem novada iedzīvotājiem un sevišķi Rotai Duksei un Ritai Rabācei „Pāvuļos”un Mārītei Ilgai Balbārzdai „Selgās”!   

Salacgrīvas muzeja krājuma glabātāja Iveta Kalniņa

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31