Salacgrīvas muzeja dārgumi
14.10.2013 06:02
Sagaidot Lāčplēša dienu un Valsts svētkus, Salacgrīvas muzejā ir iecere veidot izstādi, kas būtu veltīta vēl kādam nozīmīgam notikumam mūsu valsts vēsturē- Latvijas Tautas frontes izveidošanas 25. gadskārtai. Mēs vēlamies sekmēt ar Latvijas Tautas frontes darbību saistīto kultūrvēsturisko materiālu apzināšanu, komplektēšanu un popularizēšanu. Gribam parādīt, ka arī salacgrīvieši ir aktīvi iesaistījušies lielākās Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas perioda tautas kustībā, atbalstījuši visus svarīgākos Atmodas laika notikumus un procesus, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas valstiskuma atjaunošanā.
Ļoti nozīmīga liecība un tiešām muzeja dārgums ir Latvijas Valsts karogs, kas Salacgrīvā svinīgi uzvilkts mastā jau 1988.gada 18.novembrī, vietā, kur pašlaik atrodas pilsētas ģērbonis, un ko šuvusi salacgrīviete Rita Kirša. Tieši šis karogs redzams Agra Skujiņa fotogrāfijā.
Interesants eksponāts muzejā ir plakāts- aicinājums uz tikšanos ar Eduardu Berklāvu- LNNK vadītāju un LTF Domes locekli- 1988.gada 14.novembrī Kuivižu klubā.
No dokumentiem varētu minēt iespaidīgas mapes ar visu Salacgrīvas iestāžu darbinieku iesniegumiem un sarakstiem- personām, kas vēlējās būt LTF biedri. Interesi izraisa arī LTF Limbažu rajona Salacas novada nodaļas dibināšanas konferences materiāli- mandāti, vēlēšanu biļeteni, Statūti, arī darbības Programma. Tā tika pieņemta 1989.g.22.septembrī LTF Salacas nodaļas konferencē ar šādām sadaļām: I. Sabiedrības demokratizācija un sociālais taisnīgums. Tajā viens no punktiem ir nodot atklātībai to 1941. un 1949.gada... represēto un masu represiju īstenotāju vārdus. II. Cilvēka tiesības un nacionālais jautājums. Te svarīgs punkts ir lai cilvēki varētu brīvi izteikt savu viedokli un palikt pie tā... III.Ekonomika. Šajā sadaļā ir ietverti ļoti daudzi jautājumi, kas, skatoties šodienas acīm, liekas paši par sevi saprotami, piemēram: prasīt krasi uzlabot veikalu apgādi ar pārtikas un pirmās nepieciešamības precēm, atļaut uz vietas tirgot saimniecību un iedzīvotāju palīgsaimniecībās saražoto produkciju. IV. Kultūra, izglītība, ētika. Te viens no punktiem ir Izveidot pilsētas muzeju. Vākt materiālus par Salacgrīvas novada vēsturi un vēl kāds: Prasīt izglītības ministrijai atteikties no militārās apmācības vidusskolā. Šīs stundas izmantot fiziskajai audzināšanai vai novada vēstures mācīšanai. V. Ekoloģija. Šeit ļoti daudz domāts par vides sakārtošanu, nepiesārņošanu un arī attīrīšanu. Visi šie dokumenti rakstīti ar parasto rakstāmmašīnu, pavairoti caur parasto koppapīru. Mūsu dienās kaut kas tāds jau sāk pavisam aizmirsties
LTF Salacas nodaļas konferences vēlēšanu biļeteni. 1989.gads
Muzejā pagaidām ļoti maz ir fotogrāfiju no tā laika, izņemot, fotogrāfa Agra Skujiņa nenovērtējamā barikāžu laika sērija.
Mūsējie bija tur- pie Augstākās padomes. Foto Agris Skujiņš. 1991.gada janvāris.
Un vēl mēs īpaši lepojamies ar mūsu muzejam uzticēto dārgumu- Jāņa Kalvišķa 1991.gada barikāžu dalībnieka Piemiņas zīmi.
Tādas saņēmuši visi varonīgie barikāžu aizstāvji.
Muzeju ļoti interesē katra liecība par LTF aktivitātēm Salacgrīvas pusē, katra liecība par piedalīšanos Atmodas laika notikumos visā Latvijā. Varbūt kāds var padalīties ar muzeju gan atmiņu pierakstos, gan fotogrāfijās, gan dokumentos. Pateicamies Laimonim Martinsona kungam, kas atbalstījis mūsu ieceri un atnesis izstādīšanai interesantus materiālus.
Visi laipni gaidīti muzejā 11. novembrī plkst. 14.00.
Salacgrīvas muzeja krājuma glabātāja Iveta Kalniņa