12. jūlijs, 2024, Piektdiena

Indriķis, Ints, Namejs

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Rīgas ielas bruģis

21.04.2017 07:36

1939.g.25.augusts Nr.34, „Limbažu Vēstnesis” Salacgrīva uzplaukst. Redzot Salacgrīvu pirms dažiem gadiem un tagad, katru pārsteidz  lielas, šeit notikušas, pārmaiņas.

Ja sākam ar šīs pilsētas ielām – agrāk pavasaros un rudeņos pat ar „septiņjudžu” zābakiem nebija iespējams uz priekšu tikt, sevišķi Krasta ielā – ceļš uz pilsētas pamatskolu bija cienīgs priekšstāvis šiem tipa ceļiem.

Tagad – no tā ne vēsts. Rīgas ielu, nekalto akmeņu bruģa vietā klāj šoseja ar betona trotuāriem. Bauda cilvēkam pastaigāties. Krasta iela, gar salām, kā Upes prospekts vecā Kurzemes hercogu pilsētā Jelgavā, ar tiltiem un tiltiņiem. Sevišķi izceļas loka tilts pie Krastmaļu mājas pār vecajām pilsētas mālu bedrēm. Īsts mākslas darbs, vērts katram tūristam, kas Salacgrīvu apmeklē, to redzēt. Arī par pilsoņu atpūtu ir gādāts. Sevišķi skaistais Melnalkšņu parks, kas no govju aploka īsā laikā pārveidojies īstā „Saules dārzā” ar grantētiem celiņiem, soliem un kanāliem.

Ja arī nākotnē Salacgrīva tādā pat veidā ies uz priekšu, tā izveidosies par iecienītu vietu tūristiem un vasarniekiem ziemeļu jūrmalā.

1939.g. 8.septembris, Nr.36, „Limbažu Vēstnesis”

Kas darīts Salacgrīvas izdaiļošanai

Pie raksta „Salacgrīva uzplaukst” mūs lūdz paskaidrot sekošo: Ir taisnība, ka Rīgas iela apaļo akmeņu vietā iegūst jaunu, gludu segu ar ietnēm, notekām utt. Šī labierīcība gan pieejama vienīgi Rīgas ielā. Pārējās ielas vēl nav izbruģētas un tādēļ, tāpat kā agrāk, pavasara un rudens dubļu laikā Krasta ielā, tāpat arī citās dubļu tad gana. Loka tilts pie Krastmaļu mājām vēl nav uzcelts un bez tam šī vieta nav „Vecās mālu bedres”, bet gan kādreizējā tilta vieta. Liekas, vēl ilgi būs jāpagaida, kamēr tur tiltu uzcels. Projektēts tas jau sen, bet arvienu ne tā iznāk, kā grib. Arī Melnalkšņu parkā no minētā Saules dārza nav ne vēsts, bet pat tie celiņi, ko pagājušā vasarā  ierīkoja Salacas rajona mazpulki kā piemiņu no nometnes Salacgrīvā, vietām no jauna aizauguši. Tas izskaidrojams ar to, ka Melnalkšņu parks iznomāts privātpersonām, kas to izlieto lopu ganīšanai. Nomnieks šo parku protams netura pienācīgā tīrībā. Nenoliedzami liels tas darbs, kas pilsētas izdaiļošanai veikts, Katru iebraucējus Salacgrīvā saista gaumīgi izveidots pilsētas ģerbonis Vienības laukumā pie Saviesīgās biedrības, tāpat Grīvu ielā zaļo kupla 15.maija birzīte. Daudz darba un līdzekļu jau prasa visi šie darbi, tādēļ tie tikai pamazām veicami. Ja arī kādā vietā tagad vēl ir tas, kam vajadzētu būt citādi, cerēsim uz priekšu redzēt tā, kā to vēlas pilsētas pašvaldība, kas rūpējas par šīs jūrmalas pilsētiņas uzpošanu.

Nākošie gadi, tāpat kā līdz šim būs darba gadi un vienoti pilsētas izdaiļošanas darbā, tāpat kā līdz šim ies visas sabiedriskās organizācijas un iestādes.

Šodien atkal Rīgas iela ir sagaidījusi pārmaiņas tāpat kā tālajā 1939.gadā. Interesanti tikai zināt, vai asfalts tajā laikā tiešam tika uzklāts, un vai visā ielas garumā, jo fotoliecību mūsu muzejā par to nav. Kā redzams no “Limbažu Vēstneša”, tad dažas lietas, kas uzskaitītas kā notikušas, patiesībā gaida savu kārtu vēl šodien, piemēram, Krasta ielas sakārtošana…

Bet, sākoties darbiem Rīgas ielā, muzejā ir nonākusi fotogrāfija, kas, rāda šīs ielas lielos pārbūves darbus pirms daudziem gadiem. Iespējams, rakstā minētā asfalta segums tad arī šajā mirklī top. Fotogrāfiju aizsūtījām Latvijas Ceļu muzejam, un pēc viņu teiktā, no akmeņiem top asfalta seguma pamats, tad tiks uzklātas šķembas, pa virsu asfalts. Tādu vēsturisku fotogrāfiju muzejs ieguvis elektroniskā veidā no ainažnieka Uģa Bērziņa.

Otrajā fotogrāfijā, kas arī muzejā glabājas, diemžēl, tikai elektroniski, fotogrāfs iemūžinājis komunikāciju izbūves darbus, bet trešajā redzams agregāts, kas arī saistīts ar ceļu būvi. Tas ir tvaika veltnis, un, kā paskaidroja Latvijas ceļu muzeja speciālisti, to izmantoja arī akmeņu drupināšanai. Liekas, ka arī šī fotogrāfija tapusi Salacgrīvā, tāpēc gribētos lūgt visus pamatīgāk papētīt attēlu- varbūt kāds no puišiem esat jūs vai kāds jūsu draugs, rads vai paziņa?

Paldies Uģim Bērziņam par šīm un vēl vairākām fotogrāfijām, kas tagad papildinās Salacgrīvas muzeja krājumu.

Rīgas iela būs sakārtota, un arī tieši pretī muzejam, tādēļ liels prieks par to- vasarā pilsētas viesiem būs arī ērti novietot automašīnas kā pie muzeja, tā arī pie Tūristu informācijas centra. Un- gaidīsim pārmaiņas arī Krasta ielā!

Bet muzejā glabāsies pāris Rīgas ielas seno pamata akmeņu…

Salacgrīvas muzeja krājuma glabātāja Iveta Kalniņa

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031