29. maijs, 2024, Trešdiena

Raivis, Raivo, Maksis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com
Anšmiti atgriežas mājās
Piektdien, 22.janvārī, dažas minūtes pirms darba dienas un  nedēļas beigām, Salacgrīvas muzejs,  pateicoties daudzu cilvēku vērīgiem prātiem un gādīgām rokām,  saņēma brīnišķīgu, negaidītu dāvinājumu, kā rezultātā krājuma foto kolekcija papildinājās ar vairākām unikālām, Salacgrīvas kultūrvēsturē nozīmīgām fotogrāfijām.
 
Anšmits.jpg
 
logo melns.bmp mazs.jpg

 
     Tās nāk no  Anšmitu ģimenes arhīva, bet Rihards Anšmits 20.gadsimta sākumā bija koloniālpreču tirgotājs Salacgrīvā, kam piederēja dzīvojamā māja Rīgas ielā 10 (mums visiem zināmais miesta valdes un pilsētas valdes nams, vēlāk izpildu komiteja un visbeidzot Salacgrīvas pilsētas dome līdz 1995.gadam). Fotogrāfijās, kas tapušas ap 1900.gadu, redzama gan dzīvojamā māja, gan veikala ēka (šobrīd nams Rīgas ielā 8), kā arī abu namu saimnieki. Kā tas bija raksturīgi tam laikam, fotogrāfijas ir palielas un uzlīmētas uz kartona, kādēļ arī izturīgākas pret laika zobu.
     Līdz šim par Anšmitu ģimeni bija zināms vien tas, ka tā emigrējusi uz ārzemēm. Kļūdainas izrādījušās ziņas par to, ka veikals atradies dzīvojamās ēkas vienā galā. Šobrīd ir skaidrs, ka tirgotava darbojusies turpat pretī pāri ielai atsevišķā ēkā, kas vai nu piederējusi vai tikusi nomāta. Dzīvojamā ēka jau toreiz bijusi ar dakstiņu jumtu un liecina par tās īpašnieka diezgan plašo rocību.
      Vai šīs fotogrāfijas bijušas vienīgie unikālie eksemplāri Anšmitu ģimenes albumā jeb tādas bijušas vairākas, nav zināms, tomēr šīm divām un vēl dažām citām ne mazāk vērtīgām, bija lemts pārdzīvot saimniekus un pēc vairāk nekā simts gadu ilgas prombūtnes atkal atgriezties Salacgrīvā, nu jau uz palikšanu un „dzīvi”  Salacgrīvas muzejā.
     Nams Rīgas ielā 10 un viss, kas saistās ar to, tai skaitā Anšmitu ģimenes vēsture, veido būtisku mūsu pilsētas vēstures lappusi. Tādēļ, kaut arī pabalējušas, fotogrāfijas nonāks muzeja foto kolekcijas zelta fondā. Jo īpaši tāpēc, ka kopskats uz nama  ielas fasādi līdz šim bija redzams  vien padomju laika bildēs.
     Tie ir tie skaistie pārsteiguma un atklājēja prieka brīži, kuru dēļ vien ir vērts strādāt muzejā! 
     Pirms iespējamās fotogrāfiju restaurācijas un nonākšanas krājuma glabātuvē katram interesentam ir iespēja iepazīties ar vērtīgajiem jaunieguvumiem. Tās būs apskatāmas muzejā katru darba dienu līdz 10.februārim.

                                                                                             Ieva Zilvere Salacgrīvas muzeja vadītāja

 

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031