24. maijs, 2022, Otrdiena

Marlēna, Ilvija, Ziedone

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Salacgrīvas zīmola “Dabas maize” produktus pazīst arī ārpus novada un valsts robežām

11.12.2019 13:33

Profesionalitāte un mīlestība pret darbu – tā var raksturot IK “Lienes konditoreja” saimnieci, zīmola “Dabas maize” radītāju Lieni Kalniņu. Ar Lieni tiekos viņas ražotnē Salacgrīvā Ostas ielā. Liene ir dzimusi un augusi salacgrīviete. Jau no mazotnes ar lielu aizrautību paticis darboties virtuvē. 

Tā savu patikšanu pret ēdiena gatavošanu viņa pilnveidojusi, iegūstot 4.kategorijas pavāra - konditora diplomu. Iegūstot izglītību, Lienei nav bijis sapnis kļūt par uzņēmēju, taču dzīvē viss notiek tā kā tam jānotiek. Šobrīd ražotnē vai ik dienas no dabiskām izejvielām tiek gatavota astoņu veidu maize, dažādu garšu kēksi, pīrādziņi, kūkas, tortes, piparkūkas, piparkūku mīkla un citi konditorejas izstrādājumi. Viss aizsācies pirms 15 gadiem, kad savā mājas virtuvītē tapušas pirmās tortes, kliņģeri un kūkas draugu un kolēģu vajadzībām. Pamazām klientu pulks audzis un ar vīra palīdzību izbūvēts pagrabstāvs nelielai ražotnītei. Aizsākušies arī pirmie braucieni uz tirdziņiem, kur noiets ar katru nedēļu audzis arvien lielāks. Pienākot krīzes gadiem, klientu loks sarucis mazās pirktspējas dēļ. Liene turpinājusi darboties, bet papildus strādājusi arī Ādažos veikalā “Elvi” par galveno šefpavāri. Ar laiku, kad valsts un klientu loks pamazām atguvies no krīzes, pieprasījums pēc Lienes gardumiem atsācis augt. Tad sarunbiedre sapratusi, ka jāizvēlas viens no abiem darbiem. Liene izvēlējusies sirdij tuvāko – konditoreju un ar jaunu jaudu atsākusi darbošanos Salacgrīvā.

Laikam ejot, pieņemts lēmums klientiem piedāvāt arī gaļas plates. Tas nozīmēja lielāku darba slodzi. Rezultātā meklētas papildu darba rokas. Tā 2010. gada 14. septembrī tika atvērta kafejnīca “Lienes konditoreja”. Tur klientiem tika radīta iespēja rīkot banketus, mieloties ar konditorejas, kulinārijas izstrādājumiem, veikt pasūtījumus tortēm, kūkām, kliņģeriem, salātiem, gaļas platēm. Tāpat regulāri braukts uz tirdziņiem. Tā uzņēmums nostrādājis septiņus gadus, līdz sapratuši, ka šis tomēr ir sezonāls darbs. Liene stāsta, ka liels pieprasījums ir vasarās, bet ziemas mēnešus nācās kaut kā “izvilkt”. Lai nerastos situācija, ka darbu dara tikai darīšanas pēc bez jeb kāda ieguvuma, kafejnīca tikusi slēgta. Tā vietā izveidota ražotne, kura darbojas ar lielu sparu. Uzņēmuma piedāvājums nu jau iekarojis ne tikai Latvijas klientu sirdis, bet arī kaimiņzemju – Igaunijas un Lietuvas.

Lai sevi labāk prezentētu, tika izveidots zīmols “Dabas maize”. Liene atklāj, ka tas tapis pateicoties viņas māsai, kura izdomājusi un izveidojusi zīmola logo, reklāmas plakātus, bukletus. Pēc ražotnes, sortimenta un logo izveides, saimniece ņēmusi dalību lielākajā Baltijas pārtikas izstādē “Riga Food”. Startējot ar labiem panākumiem, vairāki tirdzniecības uzņēmumi izteikuši vēlmi sadarboties. Tāpat Liene sadarbības nolūkos vērsusies pie eko veikaliņiem. Šobrīd produkcija nopērkama jau 28 dažādos veikalos Rīgā, Ikšķilē, Garkalnes novadā, Baložos, Salacgrīvā, Limbažos, Siguldā, Saulkrastos, Ādažos, kā arī internetveikalā nuko.lv. Intensīvi tiek ņemta dalība dažādos tirdziņos.

Saimniece atzīst, ka veiksmīga uzņēmuma radīšanas ceļš bijis garš. Sarunbiedre atzīst, ka ieguldīts pamatīgs darbs. Ir bijuši gan kritieni, gan veiksmīgi kāpumi, kā jau visiem, kuri savu dzīvi saista ar uzņēmējdarbību. Jautāta, vai bijusi doma kādreiz mainīt savu nodarbošanos, uz ko Liene atbild: “Nē, nē nav! Pilnīgi nav bijusi tāda doma! Jo tas ir mans. Es esmu iekšā šajā sistēmā. Man patīk! Reizēm es atnāku uz darbu, stāvu pie svariem, pie letes un domāju – kā es mīlu šo darbu! Kad esmu paņēmusi palīgu, viņš tā skatās uz mani un saka: Tu nopietni? Tas ir smags darbs! Es atbildu: Nopietni! Man patīk mans darbs. Katram ir jāsaprot, ko viņam patīk darīt. Lai cik tas būtu smags, ja tas patīk, tad tas ir jādara. Ja dari darbu ar nepatiku, tad tur nekas nesanāks. Ja ieliec receptē sirdi un dvēseli, savu profesionālo pieredzi, tad viss ir kārtībā. ”

Saimniece atklāj, ka nozīmīgu enerģijas devu turpināt iesākto, dod arī tiešais kontakts ar pircēju: ”Man ļoti patīk! Ļoti! Ja es, piemēram, 2 līdz 3 nedēļas neesmu bijusi tirgū, tad man pilnīgi prasās aizbraukt. Man vajag ar cilvēku kontaktēties. Es uzlādējos no tā, ka cilvēks atnāk un pasaka “manējo maizīti”. Labie vārdi uzlādē. Tas dod sparu darboties tālāk.”

Tāpat braukšana uz tirdziņiem un klātienes tikšanās ar klientiem dod iespēju izprast pieprasījumu un pircēju vēlmes. No tā arī tiek veidots sortiments. “Gaumes ir ļoti dažādas. Gribas, lai katram, kurš pienāk klāt, būtu iespēja nopirkt kaut ko savai gaumei.” – stāsta Liene. Laika gaitā izkristalizējies arī pieprasījums kaimiņzemju tirgos: “Igauņiem ļoti garšo maize ar kaņepēm. Lietuviešiem tuvākas ir sēklu un ķimeņu maizes. Zinām jau kas katrā valstī iecienītāks. Mēs jau saprotam, kuri produkti jāražo vairāk, lai, aizbraucot uz tirdziņu, visi būtu apmierināti”.- atzīst saimniece.

Kad nonākam pie jautājuma – kā tas ir strādāt Salacgrīvas novadā? Sarunbiedre atklāj: “Man ir bijis piedāvājums būt Rīgā, bet šķērslis ir tas, ka es nevaru Rīgā dzīvot. Tā vide man nav pieņemama. Man liekas, ka tur nevar elpot. Man ļoti svarīgi ir, lai mani bērni izaug pie dabas. Rīgā ne tikai daba citāda, bet arī cilvēki un man tas nav pieņemami. Tādēļ mēs esam tur, kur esam. Tas ir mans patriotisms. Man gribas, lai Salacgrīvā vairāk attīstās, lai te ir, kas tāds, ar ko var lepoties, kā rezultātā mēs cenšamies.”

Salacgrīvas novada pašvaldība un iedzīvotāji lepojas! Uzņēmums IK “Lienes konditoreja” ar zīmolu “Dabas maize” valsts svētku pasākumā tika godināts kā konkursa “Salacgrīvas novada Gada uzņēmējs 2019” uzvarētājs, iegūstot balvu un Atzinības rakstu nominācijā “Gada mājražotājs”.

Uzņēmuma “Dabas maize” saimniece visiem uzņēmējiem novēl izturību, daudz labu ideju, spēju pilnveidoties, mazāku nodokļu slogu, lai uzņēmumi varētu atļauties augt. Galvenais ar mīlestību un prieku iet uz darbu! Ja tas viss būs, tad viss notiks!

Sagatavoja Elīna Lilenblate, Salacgrīvas novada pašvaldības uzņēmējdarbības konsultante

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031