17. jūlijs, 2024, Trešdiena

Aleksejs, Aleksis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Zivju eļļa – imunitātes spēcināšanas labākais palīgs

12.09.2012 08:45

Jau gadsimtiem ilgi cilvēki visā pasaulē ir lietojuši zivju eļļu veselības uzlabošanai. Zināms, ka jau 16. gadsimtā jūrnieki zivju eļļu lietoja ādas slimību, sāpju un iekaisumu ārstēšanai, savukārt 20.gadsimta vidū pierādīta zivju eļļas neapstrīdami pozitīvā ietekme uz sirds veselību. Zivju eļļa visu vecumu cilvēkiem imunitātes stiprināšanai ļoti būtiska ir arī mūsdienās – par to vairāk stāsta „BENU aptiekas” (iepriekš – „Ģimenes aptiekas”) farmaceite Sandra Vancāne.

Zivju eļļas un tās nozīme cilvēka organismā
Zivju eļļa satur A, D un E vitamīnus, taču vislielāko vērtību zivju eļļai piešķir tajā atrodamās Omega-3 nepiesātinātās taukskābes: alfalinolēnskābe (ALS), dokozaheksaēnskābe (DHS) un eikazopentaēnskābe (EPS). ALS var uzņemt ar augļiem un dārzeņiem, savukārt DHS un EPS var uzņemt, ikdienā lietojot zivju eļļu vai ēdot zivis un citu jūras iemītnieku gaļu. Zivju eļļas kvalitāte ļoti lielā mērā atkarīga tieši no zivs sugas. Visbiežāk zivju eļļas iegūšanai tiek izmantotas garspuru tunzivis, siļķes, makreles, sardīnes, strauta foreles un laši. Dažādu pētījumu rezultātā pierādīts, ka pastāvīga zivju eļļas lietošana ne tikai nodrošina terapeitisku efektu dažādām veselības problēmām, bet arī ietekmē veiksmīgu neiroloģisko attīstību zīdaiņiem un labāku smadzeņu funkcionēšanu un koncentrēšanos pieaugušajiem. Zivju eļļā atrodamais D vitamīns palīdz kaulu attīstībai, stiprina imunitāti un nervu sistēmu. A vitamīns aizsargā ādu un gļotādu no iekaisumiem, kā arī uzlabo redzi un imūnsistēmu kopumā. Savukārt zivju eļļā esošais E vitamīns darbojas kā antioksidants. Tā kā zivju eļļa ir pilnīgi dabisks preparāts, tā nerada nekādas blakusparādības.

Sirds un asinsvadu veselība
„BENU aptiekas” farmaceite skaidro, ka regulāra zivju eļļas lietošana ievērojami samazina iespēju saslimt ar visu veidu sirds un asinsvadu slimībām. Zivju eļļa uzlabo asinsvadu stāvokli, jo palielina to elastīgumu un novērš trombu veidošanos, kā arī normalizē asinsspiedienu. Šīs eļļas lietošana pozitīvi ietekmē arī holesterīna līmeņa nostabilizēšanu, tāpēc farmaceite Sandra Vancāne rekomendē zivju eļļu lietot papildus arī tad, ja tiek lietoti holesterīna līmeni samazinoši medikamenti. Zivju eļļa novērš arī triglicerīdu (tauki asinīs) uzkrāšanos organismā. Savukārt E vitamīna koncentrācija zivju eļļā palīdz novērst asinsrites traucējumus, jo aizsargā eritrocītus, kas piegādā skābekli visiem organisma orgāniem un šūnām, kā arī kavē iekaisumu procesus.

Smadzeņu darbība
Zivju eļļā esošās omega-3 taukskābes ir nepieciešamas normālai smadzeņu attīstībai un darbībai - tās veicina spēju domāt un koncentrēties. Regulāri lietojot zivju eļļu, palēninās novecošanās procesu ietekme uz cilvēka smadzenēm. Zivju eļļā atrodamās Omega-3 taukskābes piedalās nervu šūnapvalka veidošanas procesā, nodrošinot efektīvu neiroimpulsāciju, kas savukārt nosaka kognitīvās spējas un atmiņas uzlabošanos. Tāpēc zivju eļļas lietošana ir ieteicama kā skolēniem, tā arī visiem intelektuālā darba darītājiem. Interesants ir fakts, ka cilvēki, kas regulāri lieto zivju eļļu, daudz retāk cieš no depresijas. Tas saistāms ar smadzenēs atrodamo serotonīnu, sauktu arī par laimes hormonu. Serotonīns ietekmē cilvēka noskaņojumu, radošumu, apetīti. Tā kā Omega-3 nepiesātinātās taukskābes palīdz serotonīnu pārstrādāt, tad pie samazināta omega-3 taukskābju daudzuma kļūst mazāks arī serotonīna līmenis smadzenēs.

Ādas un matu veselība
Zivju eļļā atrodamie vitamīni lieliski palīdz arī ārējā izskata uzlabošanā. Tā uzlabo ādu labāk nekā jebkurš krēms, jo mitrina to no iekšpuses. Zivju eļļa tiek izmantota kā palīgs dažādu ādas problēmu gadījumos, piemēram, ekzēmas, psoriāzes, izsitumu un rētu dziedēšanai. Attiecībā uz matu veselīgumu zivju eļļa palīdz saglabāt to spīdumu. Omega-3 taukskābes, barojot matu folikulas, veicina arī matu ātrāku augšanu un novērš to izkrišanu.

Spēcīga imunitāte
Tā kā zivju eļļas regulāra lietošana palīdz uzlabot imunitāti, „BENU aptiekas” farmaceite Sandra Vancāne to īpaši iesaka lietot gada tumšajos mēnešos, kad pieaug saslimstība ar vīrusu slimībām un organismu skar avitaminoze. Organisma aizsargspējas pret infekcijām jo īpaši veicina zivju eļļā esošie A un D vitamīni.

Zivju eļļas lietošana
Zivju eļļa jālieto visu vecumu cilvēkiem, tomēr atsevišķos dzīves posmos tā ir īpaši nepieciešama. Farmaceite Sandra Vancāne uzsver, ka zivju eļļa īpaši ieteicama ir bērniem (tā palīdz kaulu un zobu augšanas procesā), sievietēm grūtniecības pirmajā un otrajā trimestrī un bērna zīdīšanas laikā, vīriešiem pēc 35 gadu vecuma, vecākiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem, kuri nelieto uzturā zivis.

Zivju eļļu ikviens var lietot bez ārsta uzraudzības. Aptiekās zivju eļļa ir pieejama gan šķidrā veidā, gan kapsulās. Nopērkamas arī bērniem paredzētas košļājamas kapsulas ar zemeņu vai citronu garšu. Nereti bērniem un vecākiem cilvēkiem ir problēmas ar kapsulu norīšanu – šādos gadījumos „BENU aptiekas” farmaceite iesaka lietot zivju eļļu šķidrā veidā. Ja zivju eļļas garša nepatīk, var izvēlēties eļļu ar citronu vai augļu garšu. Vislabākā izvēle tomēr būtu eļļa kapsulās, jo šādā veidā tā saglabājas ilgāk un neoksidējas. Turpretī šķidrā eļļa pēc atvēršanas ir jāglabā ledusskapī un jāizlieto trīs mēnešu laikā.

Zivju eļļas dienas deva ir 1000 miligramu jeb 1 grams, savukārt pacientiem ar sirds-asinsvadu saslimšanām - pat 2 grami dienā. Devas bērniem nosakāmas pēc vecuma un eļļu var dot jau zīdaiņiem. Vislabāk zivju eļļa uzsūcas, ja tiek lietota ēšanas laikā. Pēdējos gados saistībā ar spēcīgo jūru piesārņojumu vairāku zīmolu zivju eļļās visā pasaulē atklāta dzīvsudraba un smago metālu piesārņojuma klātbūtne, kas var veicināt arī vēža rašanos. Tāpēc arī eksperti rekomendē lietot tikai farmācijas uzņēmumu ražotās zivju eļļas, kurām nodrošināts kvalitatīvs destilēšanas un attīrīšanas process.

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031