30. maijs, 2020, Sestdiena

Lolita, Vitolds, Letīcija

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Izstāde "Kad Tēvzemes mīlestība bija noziegums"

27.11.2019 14:57

Izstāde

Novembra mēnesī Salacgrīvas vidusskolā ir apskatāma izstāde, ar kuru laipni dalījās Ainažu jūrskolas muzejs "Kad Tēvzemes mīlestība bija noziegums". Izstāde vēsta par pretpadomju pagrīdes organizāciju "Dzirkstele", kas darbojās Ainažos 50-s gados.

Šobrīd, kad Latvija ir brīva, tik ļoti piemirsies, ka iespēja brīvi izteikt savu viedokli, ka iespēja izdarīt savas izvēles, mūsu tautai nav bijusi vienmēr. Par brīvību mēs varam pateikties tiem drosmīgajiem, kuri nebaidījās runāt, kuri nebaidījās rīkoties pat apstākļos, kad doma par neatkarīgu valsti varēja draudēt ar deportāciju. Kā varoņu piemiņas brīdī Ainažos ir minējusi Iveta Erdmane: "Ainaži ir vieta, kurā 1957.gadā tika uzvilkts Latvijas karogs. To izdarīja deviņi drosmīgi, bezbailīgi puiši nebaidīdamies ne no kā. Tā toreiz bija liela drosme, cituprāt pārgalvība, neapdomība. Visus garos okupācijas gadus Latvijā bija cilvēki, kuri dažādos veidos cīnījās pret padomju varu. Ainažos jau 1953. gadā Velta Rolmane, lai izjauktu vēlēšanas, bija izspraudusi pretpadomju skrejlapas. Vai šodien mēs varētu brīvi stāvēt paši savā valstī, ja šādi cilvēki nebūtu bijuši? Vai tikai uz barikādēm padziedot mēs būtu brīvu Latviju dabūjuši? Pilīti pa pilītei viņa mums tika iegūta. Šie puiši bija pirmās brīvības bezdelīgas mūsu pusē. Jau sākot pretpadomju darbību puiši apzinājās, ko dara un gatavojās sliktākajam iznākumam – cietumam. Viņus visus arī izsūtīja uz vietu, kur dienas pilēja lēni un ļauni. Viņi nesa upuri, nesa krustu ne sev, bet mums visiem, pateicoties viņu ciešanu upurim, varēja tapt brīva Latvija. Iedegsim sveces šo mūsu deviņu drosmīgo puišu piemiņai: Mārim Buliņam, Rainim Radziņam, Mārtiņam Strautam, Bruno Tītam, Guntim Tamboram, Johanam Kukam, Jurim Sārtam, Jurim Jirgenam un Arnoldam Elstiņam."

Šie puiši un citi Latvijas patrioti savas valsts un tautas labā atdeva dārgāko - veselību, iespēju būt kopā ar ģimeni, savu - dzīvību. Novēlu mums arī ikdienā atcerēties vērtības, kas vieno mūsu tautu: drosmi iestāties pret netaisnību, spēku stāvēt pāri dzīves nebūšanām un ticību tam, ka mēs varam pasauli padarīt labāku. Vislielākais paldies muzeja vadītājai Ivetai Erdmanei par atbalstu un iespēju Salacgrīvas vidusskolā izvietot izstādes materiālus!

 

Sanita Šlekone