12. jūlijs, 2020, Svētdiena

Indriķis, Ints, Namejs

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Ainažnieki, būsim gatavi pavasarim!

19.03.2020 14:35

Ainažnieki, būsim gatavi pavasarim!

Pēc šī gada netipiski siltās ziemas rodas sajūta, ka tā nav bijusi vispār, jo pūpoli ziedēt sāka jau janvārī un arī pirmie strazdi, piemēram, Jēkabpilī fiksēti jau gadumijā. Tomēr neskatoties uz norisēm dabā, Ainažu pilsētas pārvalde jau no šī gada februāra sākuma gatavoja jaunus mājokļus putniem. Par to, ka Ainaži un tās apkārtne ir putnu pārbagāta neviens nešaubās, jo 2006.gadā Randu pļavas putnu vērošanas skata torņa atklāšanas dienas sacensībās “Torņu cīņas” tika sasniegts absolūtais Latvijas rekords- novērotas 114 sugas diennakts laikā no viena punkta (torņa), ko izdevās labot 2019. gadā, sasniedzot 121 novērotu sugu šādās pašās sacensībās.

Janvāra beigās, Ainažu pilsētas pārvaldes vadītāja kopā ar ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzini apsekoja pilsētā izliktos putnu būrīšus un secināja, ka mazo spārnaiņu “dzīvojamais fonds” ir nolietojies un laiks izgatavot un izlikt jaunus putnu būrīšus. Pārvaldes saimnieks A. Jēkabsons, vadoties pēc ornitologu ieteiktajiem izmēriem un materiāliem, izgatavoja dažādus jaunus būrīšus: septiņus būrīšus dziedātājputniem, divus būrus pupuķiem un vienu meža pūcei. Būrīši tika izvietoti dažādās putnu iemīļotās vietās Ainažos. Aicinām ainažniekus, ejot pastaigās, mēģināt atrast un saskaitīt jaunos putnu mājoklīšus. Vai pat vēl labāk- sekot pašvaldības iniciatīvai un arī pašiem pagatavot, uzstādīt kādu jaunu būrīti putniņiem. Būsim gatavi pavasarim!

Interesanti fakti no putnu dzīves:

  • Pirmie no ziemošanas vietām katrai sugai atgriežas vecie putni un tikai pēc tam jaunie, kuri stājas pie vairošanās pirmo reizi. Protams, ir arī reti izņēmumi.
  • Strazdiem, žubītēm, tēviņi atlido agrāk kā mātītes.
  • Melnais mājas strazds spēj atlidot no Lielbritānijas salām līdz Latvijai divās — trīs dienās.
  • Putni, kas ceļošanas laikā nesalasās baros, bet ceļo pa vienam, nav daudz. Pie “vientuļajiem ceļotājiem” var minēt sloku, dzeguzi, tītiņu jeb grozgalvīti, griezi, ūdensvistiņu u.c. Atsevišķi ceļo arī vairums plēsīgo putnu.
  • Vairums sīko dziedātājputnu bezvēja laikā lido ar ātrumu 32—60 km stundā, zosis ceļo ar ātrumu 67—91, pīles — 71—97, baltie stārķi — 77, bezdelīgas 100—120 un svīres 150—160 km stundā.
  • Putnu lidošanas augstuma rekordists ir lauku balodis ar 2500 m. Krauklis — 2000 m, bet cīrulis — 1900 m augstumā. Sīkie putni visbiežāk ceļo dažu desmitu metru augstumā, parasti ne augstāk par 100 m

Ainažu pilsētas pārvalde

Informācija par interesantiem faktiem ņemta no www.visiputni.lv, www.lob.lv.