19. aprīlis, 2024, Piektdiena

Vēsma, Fanija

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Uzzini veiksmīgas komunikācijas pamatprincipus bez maksas

30.03.2020 11:42

Uzzini veiksmīgas komunikācijas pamatprincipus bez maksas

Publiskās runas skola un Salacgrīvas novada jaunatnes iniciatīvu centrs “BĀKA” aicina pašizolācijas laiku, kad pēc iespējas vairāk jāuzturas mājās, izmantot lietderīgi un individuāli apgūt runas prasmes - izteikties skaidrāk, strukturētāk un efektīvāk. Labas komunikācijas prasmes nav atceltas arī šobrīd, kad notiek videokonferences, saziņa e-pastos vai telefoniski mācību vai darba interviju nolūkos.

Pārsteidz ar savām sarunām, publisko uzstāšanos, prezentācijām draugus, skolotājus, darba devējus un citus, kad ikdienā atkal varēsim pulcēties visi kopā. Runas skola (www.runasskola.lv) piedāvā jebkuram cilvēkam, kurš ir pašizolācijā vai jebkāda cita formāta izolācijā līdz 17.aprīlim, noklausīties 3 Viestura Meikšāna lekcijas par publisko runu. Kopā tas ir 7,5 stundu bezmaksas materiāls. Pieteikties iespējams šeit: https://bit.ly/2JgXClt

Ņemot vērā, ka dabas takas Latvijā ir slēgtas, iesakām pavadīt brīvo laiku ģimenes lokā, izspēlējot dažādas improvizācijas uzstāšanās, rīkojot diskusijas par jebkuru tēmu, publiskās lasīšanas konkursus, prezentācijas, improvizētas priekšvēlēšanu kampaņas – šī ir iespēja ļaut savai fantāzijai vaļu (līdz noteiktām saprāta robežām, protams). Sagatavoties atbildīgai prezentācijai Tev palīdzēs “11 Viestura Meikšāna ieteikumi, ko darīt 10 minūtes pirms kāpšanas uz skatuves”.

Ir pienākusi tā diena, kad jākāpj uz skatuves. Un jau pēc 10 minūtēm! Kā ātri iesildīties un būt tonusā, neskatoties uz stresu un uztraukumu?

Režisors un lektors Viesturs Meikšāns dalās ar 11 ātriem ieteikumiem, kas viņam palīdz pirms pašas kāpšanas uz skatuves.

1.Sagatavo mazu špikeri! Pirms dodies uz skatuves, vienmēr sagatavojies situācijai, ja pēkšņi kaut kas Tevi izsitīs no sliedēm, un Tu aizmirsīsi tekstu. Špikerim ir jābūt mazam, bet pārskatāmam. Piemēram, Viesturs savā špikerī ieraksta pirmos vārdus no rindkopām – tā iespējams ātri un viegli atcerēties runājamo tekstu. Tikai neturiet špikeri rokās! Rokām ir jābūt brīvām.

*Paeksperimentē arī Tu! Varbūt Tev ērtāk būs ieskatīties lapiņā, kurā uzrakstīti rindkopu galvenie atslēgvārdi, vai rindkopu pēdējie vārdi. Turklāt, kā jau zinām no skolas laikiem, arī špikera gatavošanas process palīdzēs labāk iegaumēt runas materiālu.

2.Runas materiāla sagatavošana. Pirms kāp uz skatuves, Tev ir jābūt pārliecinātam, ka esi atbildīgi sagatavojis iepriekš runas materiālu. Piemēram, Viesturs, pirms uzstāšanās konferencē “Celtspēja”, savu 15 minūšu runu gatavoja 3 nedēļas, katru vakaru stingri tam atvēlot 2 stundas.

*Iesakām pavērot, kā Tavs teksts mainīsies, katru reizi to rakstot, labojot, pārrakstot! Tu noteikti ievērosi, ka ik vakaru tekstam parādīsies jauns pagrieziens, kas runu padarīs “garšīgāku”, jo tajā būs ieguldīts laiks un enerģija. Tieši tādēļ varam uzskatīt, ka runa ir kā dzīvs organisms.

3.Neuzturies aizkulisēs. Ja iespējams, pirms kāpšanas uz skatuves nepavadi laiku pašās aizkulisēs kopā ar pārējiem runātājiem. Šī vieta ir pieblīvēta ar stresu un uztraukumu, turklāt TV, kurā redzēsi, kā izskatās skatuve no malas, var likt nobīties no plašās publikas un skatuves izvietojuma zālē – visu ielenkumā.

4.Uzņem kalorijas. Skatuve prasa atdevi. Lai publiskā uzstāšanās izdotos lieliski, nepieciešams pirms tam paēst. Spēks un enerģija būs nepieciešama uz skatuves lai “blieztu”! Kaut arī uzstāšanās būs tikai, piemēram, 15 minūtes, tas tāpat prasīs lielu emocionālo un fizisko atdevi. Tamdēļ mierīga ēdienreize dos gan emocionālu, gan fizisku pamatu, kas palīdzēs būt tonusā uz skatuves.

5.Grims. Ja esi no cilvēkiem, kas uztraukumā ļoti sarkst, tad grims Tev palīdzēs! Savukārt ko darīt pie izteiktas svīšanas? Viesturs iesaka saģērbties tā, lai svīšanu nepamana. Taču, ja svīšana ir tik izteikta, ka pat no sejas tā teikt “līst”, tad jāņem mutautiņš – citu izeju nav, un tas būs tāpat daudz labāk, kā runāt ar “pilošu” seju. Ir cilvēki, kuriem pie liela uztraukuma izkalst mute. Ja esi viens no tiem, uz skatuves noteikti ņem līdzi ūdens glāzi vai pudeli!

6.Rituāls. Rituālus piekopj dažādu nozaru profesionāļi. Piemēram, sportisti pirms sacensībām vienmēr iesildās, sagatavo savu sporta inventāru utt. Savukārt Viestura rituāls pirms atbildīgas runas, ir kafijas iedzeršana. Rituāli var kļūt par sava veida māņticību, bet kamēr tas palīdz noskaņoties un nomierināties – kāpēc gan ne?

*Atrodi arī savu rituālu – varbūt tā ir mūzika, meditācija, kūka, saruna ar sevi! Katram būs sava metode.

7.Izbrīvē visu dienu. Dienā, kad ir jāuzstājas, centies neko citu neieplānot. Lai šī prezentācija, šī uzstāšanās ir Tava galvenā dienas misija, galvenais dienas uzdevums! Esi izgulējies, atpūties un gatavs publiku aizraut!

8.Ieej sevī. 10 minūtes pirms kāpšanas uz skatuves ir visintensīvākās. Stress jau sāk pārņemt arī ķermeni, un tas sāk “purināties”. Šis ir tas brīdis, kad jāaiziet pie sienas un jāpastāv pie tās kādu brīdi. Iztaisno mugurkaulu un sajūti savu ķermeni, Sajūti, kā kājas ir stingri pie zemes, un zem kājām ir stabils pamats. Stabilitātes sajūtas noķeršana pirms kāpšanas uz skatuves ļoti palīdzēs arī uzstāšanās laikā.

Apkārt ir jūtams stress, nepacietība, uztraukums, gaidas. Pats galvenais ir neiesūkt to, kas ir apkārt. Ir jācenšas fokusēties uz sevi – uz iekšpusi. Tā teikt, nepaņem arī citu runātāju stresu uz sevi. Atceries, ka savu pārliecības zonu veido Tu pats!

9.Silts dzēriens. Pirms sava uznāciena ieteicams iedzert kādu siltu dzērienu, jo tas nomierinās prātu, sasildīs un tādējādi arī daļa stresa pazudīs.

10.Izkusties. Skatuve prasa enerģiju, atdevi un tonusu. Lai ķermenim uzstāšanās laikā būtu tonuss un enerģija, ļoti ieteicams pirms tam iesildīties ar vienkāršiem, fiziskiem vingrinājumiem. Lai aktivizētu asins cirkulāciju, atrodi klusu stūrīti vai ieslēdzies kādā telpā, un pastaipies, uztaisi dažus pietupienus, piepumpējies, palēkā. Iesildījies ķermenis pados enerģisku signālu arī prātam! Skatītāji enerģiju sajutīs!

11.Ej, dari ko traku. Lai šī kļūst par tādu pozitīvu mantru, ko skaiti sev pirms kāpšanas uz skatuves! Pamēģini šo negatīvo uztraukumu pārvērst par pozitīvu prieku – Tu taču tūliņ varēsi publikai pastāstīt savu lielisko stāstu!

Un ticiet mums – uztraukums ir visiem. Bet māksla un treniņš ir šo uztraukumu pārvērst par pozitīvu, iedvesmojošu enerģiju.

Labā ziņa – to var iemācīties visi!

 

Novēlam, lai šie ieteikumi palīdz Tev sagatavoties uz skatuves “bliezt”. Un zini, ka Tu vienmēr vari vērsties Runas Skolā arī pēc citiem padomiem! Plašākas iespējas meklē: www.runasskola.lv . Īpašs paldies Ivetai Narkevičai par sadarbību!

 

Marta Dance
Salacgrīvas novada jaunatnes iniciatīvu centra “BĀKA”

Jaunatnes lietu speciāliste marta.dance@salacgriva.lv 

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930