29. marts, 2024, Piektdiena

Agija, Aldonis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā

31.07.2020 11:18

Viens no 2019.gada notikumiem, kas guva plašu rezonansi valsts mērogā, bija „Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā”, projekts, kuru organizēja biedrība DJS – Dūjas jātnieku skola. 2020.gada vasarā, no 4. augusta līdz 4. septembrim, norisināsies projekta “Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā” otrā daļa - tie būs 1300 kilometri gar Latvijas sauszemes pierobežu no Ainažiem Ziemeļvidzemē līdz Nidai Dienvidkurzemē. Projekta galvenie dalībnieki atkal būs Līga Vilne ar zirgu Prīma un Christina Runce ar zirgu Dempsija.

Mazliet par projekta īstenotajām. Līga Vilne ir latviete, ikdienā strādā kā arhitekte. Ar ģimeni (divi bērni) un sešiem zirgiem Līga dzīvo lauku mājās netālu no Limbažiem. Christina, vāciete, dvīņu meiteņu mamma, jau 20 gadus dzīvo Limbažos. Strādā par tulku un pasniedz privātstundas vācu valodā.

Pirmais projekta posms norisinājās 2019. gada augustā, veicot maršrutu zirga mugurā gar jūras robežu no Nidas robežpunkta Dienvidkurzemē līdz Igaunijas robežai Ainažos. Ceļojuma gaitā tika organizētas 33 apstāšanās vietas, lai tiktos ar interesentiem un pierobežā dzīvojošiem cilvēkiem.

Projekts bija publisks pasākumus, kurā bija iespēja iesaistīties sabiedrībai, jo informācija par to bija pieejama masu saziņas līdzekļos un interneta vietnē Facebook „Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā - Lettland umrunden zu Pferde“. Par ceļojuma gaitu tika informēts ar mediju palīdzību: reportāžas LNT ziņās, Re TV Tā dzīvojam, Vidzemes televīzija, LTV1 Panorāmā, Kurzemes TV, kā arī laikrakstos ”Auseklis”, „Kurzemes Vārds”, „Kurzemnieks”, „Kursas Laiks”, žurnālos „Mājas Viesis”, „IR” un vairākās interneta vietnēs.
2020.gada februārī Limbažu novada domes administratīvā ēkā atklāta fotoizstāde “Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā” (turpmāk izstāde ir paredzēta vēl vairākās pilsētās, kas šobrīd dēļ valsti noteiktās ārkārtas situācijas nav iespējama).
Projekta galvenais mērķis ir parādīt unikālo cilvēka un zirga ilgtermiņa sadarbības modeli dabiskā vidē. Popularizēt jāšanu kā brīnišķīgu hobiju, pārvietošanos zirga mugurā - kā neaizmirstamu piedzīvojumu. Atgādināt, ka zirgs reiz bija mūsu vienīgais uzticamais „pārvietošanās līdzeklis“, kurš aizvien spēj savu jātnieku aizvest pat ļoti garos un brīnisķīgos ceļojumos.

Mazie, bet nozīmīgie mērķi ir:
• Turpināt iesaistīt Latvijas pierobežas iedzīvotājus projekta norisē, kā tas jau notika projekta pirmajā posmā.
• Papildināt stāstus par pierobežā dzīvojošo Latvijas cilvēku dzīvi un atvērtību, atbalstot šo projektu.
• Rādīt neskarto Latvijas dabu un dzīvi pierobežā no unikāla skatu punkta - zirga muguras.
• Popularizēt humānu attieksmi pret zirgu, ceļojumā un arī ikdienā izmantojot beztrenžu iemauktus (bez metāla gabala mutē). Šo mūsu humāno sadarbības modeli ir novērtējusi Starptautiskā Beztrenžu asociācija (World Bitless Assossiation).
• Iesaistīt interesentus, kad ceļā sastaptie cilvēki var satikt zirgus un jātnieces, parādīt, un pastāstīt par dzīvi pierobežā, kā arī papildināt šo projektu ar savām sajūtām un atbalstu. Ir ieplānotas piecas atpūtas dienas, lai satiktos ar tiem, kuri seko projektam.
• Organizēt ceļojošo foto izstādi ar stāstiem par pierobežā piedzīvoto, projektā iesaistītajiem cilvēkiem un atbalstītājiem.

Projekta nākotnes vīzija ir veicināt cilvēku izpratni par mūsu fiziskās un emocionālās veselības ieguvumiem, esot dabā kopā ar uzticamu, saprotošu dzīvnieku - zirgu. Veicināt cilvēku izpratni par to, kāds
ir zirgam veselīgs un patīkams dzīvesveids - atrasties kustībā un dabā. Iedvesmot sabiedrību ceļošanai zirga mugurā, vērojot pasauli no augstāka skatpunkta un baudot kontaktu ar dzīvu un ļoti gudru „pārvietošnās līdzekli“. Vēlamies aicināt Latvijas iedzivotājus novērtēt mūsu unikālo, neskarto dabu un baudīt Latvijas skaistumu, kurā iemīlējās projekta dalībniece Christina, vāciete, izlemjot savu dzīvi dzīvot Latvijā.
Ceļojuma laikā piecās atpūtas dienās sadarbībā ar fondu 1836 ir paredzēti vairāki pasākumi, kuru laikā plānoti koncerti un tikšanās, lai stāstītu par ceļojumā piedzīvoto un norisi, tādējādi veicinot cilvēkos fizisko, emocionālo un garīgo labklājību, un stiprinot vienotību iedzīvotāju starpā.
Kā projekta noslēgums tiks organizēta ceļojošā foto izstāde ar stāstiem par pierobežā piedzīvoto, projektā iesaistītajiem cilvēkiem un atbalstītājiem.
Arī pēc otrā posma apmeklēsim (gan ar, gan bez zirgiem) cilvēkus pansionātos, VSAC, veco ļaužu mītnēs, kā arī iepriecināsim bērnus SOS ciematā Valmierā, stāstot par mūsu ceļojumu.
Projekta mērķauditorija ir visi Latvijas iedzīvotāji un ārzemju tūristi, kuri vēlas ceļot apkārt Latvijai pie robežā, un piedzīvot Latvijas neskarto dabu vērojot Latvijas skaistumu no cita skatpunkta – zirga muguras.

Christina Runce

Foto:Marenda Zapolska

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031