28. februāris, 2021, Svētdiena

Skaidrīte, Justs, Skaidra

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Atceroties Ilgu Sūnu

09.02.2021 12:25

Atceroties Ilgu Sūnu

Ilga Sūna (11.01.1931- 05.02.2021), Ainažu jūrskolas absolventa, tālbraucēja kapteiņa un pirmā Ainažu pilsētas galvas Jāņa Asara meita. Nu atgriežas mājās! Savos mīļajos Ainažos. Ar I. Sūnu iepazināmies tālajos 80-tajos gados, kad vēl bija cita vara un Ilga Ainažos nebija gaidīts viesis, kā jau visi, kas režīma ietvaros bija pabijuši Sibīrijas plašumos.

Kad atjaunojās Latvijas brīvvalsts, I. Sūna uz Ainažiem brauca regulāri. Viņa bija intelektuāli bagāts cilvēks, ar labām vērošanas spējām, ar mākslinieces skatījumu uz visām lietām. Iebraucot Ainažos, viņa vispirms apmeklēja kapsētu, tad jūru…. Ilgai bija ieaudzinātas labas manieres, stalta stāja un sapratne par dzīves vērtībām. Viņa bija Dāma ar lielo burtu!

Ainažu Jūrskolas muzejs glabā I. Sūnas dāvināto Jāņa Asara krēslu u.c. tā laika liecības. Viņai bija dāsna sirds. Ne katrs spētu uzdāvināt sabiedrībai, mantotu zemes gabalu pie jūras ar novēlējumu, lai pilsēta izmanto šo skaisto vietu pilsētai un kultūrai. Tagad šajā vietā, netālu no Jāņa Asara piemiņas zīmes ir uzcelta skaista brīvdabas estrāde un bērnu rotaļu laukums. Viņa stāvēja pāri materiālām lietām, dzīvoja savās fotogrāfijās, savā mākslā... Katrs gruzītis, viņas nobildēts, kļuva liels un svarīgs. Māksliniece 20.gs. 70.gadu beigās darbojās žurnāla ‘’Rīgas Mode’’ redakcijā un pievērsās modes fotogrāfijai. Ilgas Sūnas izstādes, kurās iekļauta modes tematika-“Tuvplāns aiz kadra” (1979) un “Sieviete un mode” (1984), ir plaši pazīstamas. Fotogrāfe kopš 1977. gada piedalījusies vairāk kā piecdesmit fotogrāfiju izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Māksliniece aiz sevis atstāj nenovērtējamu mantojumu Latvijas Fotogrāfijas nozarē.

Ilga bija liela personība. Viņas stāsti par dzīvē izdzīvoto vēl ilgi paliks ainažnieku atmiņās. Šī gada 11. janvārī Ilgas kundzei apritēja deviņdesmitā gadskārta. Garš, krāšņs un reizē arī sāpīgas smeldzes pilns mūžs.

Dzīve Ilgu bija lutinājusi tikai dažus bērnības gadus. Tā bija skaista lepnajā tēva namā Ainažos. Bet tad sekoja izsūtījums… un pēc tam bija grūti atsperties. Tajā laikā, cilvēkus, kuri bija atgriezušies no Sibīrijas, negribēja ielaist savās dzīvēs. Nācās pašai cīnīties. Ilgai palīdzēja viņas radošais gars, vēlāk darbs “Rīgas modēs”.

Izaudzināti bērni, mazbērni. Vasarās viņa dzīvoja lauku mājās Vidzemes vidienē.

Kapteiņa meita, Ilga Sūna, atmiņās paliks kā garīgi stiprs, rimts un gaišs cilvēks.

Lai vieglas smiltis baltajā Ainažu kapu kalniņā, kur smaržo priedes un blakus šalc jūra.

 

Salacgrīvas novada domes, Ainažu pilsētas pārvaldes, Ainažu jūrskolas muzeja un Ainažu kultūras nama kolektīvs, visu ainažnieku vārdā, izsaka visdziļāko līdzjūtību visiem Ilgas Sūnas tuviniekiem un draugiem.​

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728