26. februāris, 2024, Pirmdiena

Mētra, Evelīna, Aurēlija

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Pianistes Diānas Zandbergas koncertprogramma PATIESĪBA

23.09.2021 08:16

Pianistes Diānas Zandbergas koncertprogramma PATIESĪBA

Koncertprogrammā Patiesība, iekļauta Imanta Zemzara mūzika – filozofiskās miniatūras Patiesība I un Patiesība II, kuras iezīmē ceļu no jaunības cerībām un ideālisma līdz to zudumam pusmūža krustcelēs. Savukārt svinīgi virtuozajām Latvijas konservatorijas klavierspēles pedagogiem veltītajām Jāzepa Vītola Variācijām-portrejām Diāna Zandberga ir veltījusi nodaļu savā monogrāfijā par latviešu profesionālās klavierspēles vēsturi. Īpaši jāizceļ šī gada jubilāra Paula Dambja jaundarbs Sestā klaviersonāte, kuras pamatā ir četru skaņu arhetipisks modelis, kas ņemts no “Nīcas garā sauciena” intonācijām. Sonātes daļu moto saistīti ar Andreja Eglīša dzeju:

I. Zvaigžņu tumsā klusums runā

II. Dun zvans, kam savas dziesmas devu

III. Latvija – Tu gars mums, ne pelni!

Pieminot ungāru klaviermākslas ģēnija Ferenca Lista 210. jubileju, koncerta otrajā daļā skanēs monumentālā Sonāte siminorā – viena no augstākajām virsotnēm visā romantiskajā klaviermūzikā. Tās pamatā motīvs, kas līdzīgi kā Sfinksa sevī ietver visdziļākos noslēpumus un pārveidojas, izpaužot pretmetu: labā un ļaunā, dievišķā un dēmoniskā sadursmes.

Koncertu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pianiste, kuras pirkstos ir uguns - tā par Diānu Zandbergu rakstīja Spānijas laikraksts La Vanguardia.

Diāna Zandberga mācījusies Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) pie profesora Jura Kalnciema. No 2000. līdz 2004. gadam zināšanas papildināja Eiropas Mūzikas akadēmijā Erbā (Itālija) pie leģendārā pianista Lazara Bermana, bet no 2004. līdz 2008. gadam – Granadosa-Maršala akadēmijā Barselonā (Spānija) pie pasaulslavenās pianistes Alisijas de Laročas.

Pēc maģistra studijām JVLMA sekoja studijas doktorantūrā pie profesoriem Jeļenas Ļebedevas un Sergeja Osokina, 2014. gadā iegūstot mākslas zinātņu doktores grādu par promocijas darbu Klavierfaktūras vēsturiski stilistiskā attīstība un tās izpausme latviešu mūzikā.

Kopš 1996. gada Diāna Zandberga aktīvi koncertē – ir uzstājusies Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Krievijā, Francijā, Slovākijā, Spānijā, Bulgārijā, Rumānijā, Polijā, Nīderlandē, Vācijā, Itālijā, Ungārijā, Kubā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Viņa atskaņo gan solo, gan kamermūzikas programmas, ir sniegusi koncertus kā soliste ar Šumenas simfonisko orķestri Bulgārijā (diriģents Staņislavs Uševs), Katalonijas simfonisko orķestriPalau de la Musica Catalana Barselonā, Barselonā (diriģents Uve Munds), Krievijas Valsts simfonisko orķestri Klasika Sanktpēterburgā (diriģents Aleksandrs Kantorovs), Bakau filharmonijas simfonisko orķestri (diriģents Frančesko Atardi) Rumānijā, kā arī prestižajā koncertciklā Serate Musicali Milānā (Itālija), Teatro dal Verme.

Pianiste pirmatskaņojusi vairākus desmitus dažādu komponistu klavierdarbu.Viņasspēle ieskaņota albumos Transkripcijas (2003), Sapņi par Spāniju (2011), Veltījums Lista divsimtgadei (2012), Ungāru un latviešu klavierainavas (2013), Daces Aperānes klaviermūzika Skaņas un atskaņas (Skani, 2015), Imanta Zemzara klaviermūzika Kāda cita Ceļiniekfantāzija (Skani, 2021).

2020. gadā izdevniecībā Musica Baltica klajā nāca Diānas Zandbergas monogrāfija Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Klavieru katedra (1919–2019).

Diāna Zandberga ir JVLMA Profesionālās doktora studiju programmas direktore, Klavieru katedras mācībspēks un Latvijas Klavieru skolotāju asociācijas valdes locekle.

dianazandberga.com

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829