24. janvāris, 2022, Pirmdiena

Krišs, Eglons, Ksenija

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Limbažu novada pašvaldības vadītāja 100 dienas

15.10.2021 09:49

Limbažu novada pašvaldības vadītāja 100 dienas

Oktobra sākumā pagāja 100 dienas kopš Limbažu novada pašvaldības vadītājs ir Dagnis Straubergs. Ir ierasts vaicāt politiķiem par 100 dienās paveikto, lai gan skaidri zinām, ka nekādus lielus darbus tik īsā laikā paveikt nav iespējams. Par to, kādas bijušas viņa simts dienas domes priekšsēdētāja amatā, stāsta tās vadītājs Dagnis Straubergs. Šīs pašvaldību vēlēšanas bija īpašas ar to, ka īstenojot administratīvi teritoriālo reformu apvienoti trīs: Alojas, Limbažu un Salacgrīvas novadi, izveidojot vienu – Limbažu. Ņemot vērā, ka pēc vēlēšanām bija izveidota jauna pašvaldība, kuras darbs ar 1.jūliju praktiski bija apturēts, svarīgākais bija no jauna iedarbināt visu sistēmu darbu. Lai nodrošinātu pašvaldības iestāžu, struktūrvienību un kapitālsabiedrību darbu izveidojām pašvaldības administrācijas (izpildvaras) Alojā, Salacgrīvā un Limbažos. Iedzīvotāji varēja un var saņemt tajās visus pašvaldības pakalpojumus.

Katrā no pašvaldībām bija savas tradīcijas, sistēmas un programmas, šobrīd notiek vienotas struktūras izstrāde, lai nākamajā gadā pašvaldība varētu strādāt saskaņoti, kā pulkstenis.

Jaunā struktūra paredz zināmu decentralizāciju, kā rezultātā bijušās pašvaldības saglabās daļēju neatkarību. Šādu modeli plānojam ar domu, lai nepazustu iniciatīva un veidotos veselīga konkurence, kas veicinās vienlīdzīgu, stabilu visa novada attīstību. Lai arī plānojam dzīvot decentralizēti, ir jomas, kuras, kā to paredz likums, būs vienotas visā novadā, un šis pakalpojums būs pieejams tur, kur tas ir bijis līdz šim.

Oktobra domes sēdē prezentēsim jauno novada struktūru, konkursu kārtībā tiks izvēlēti jaunie nodaļu vadītāji, neatkarīgi no tā vai dzīvo Alojā, Salacgrīvā vai Limbažos, tiem jābūt labākajiem. Nav visiem speciālistiem arī jāatrod kabineti baltajā mājā Limbažos, jau šobrīd darbs notiek attālināti un, būsim reāli, novads nav hipermilzīgs. Es domāju, ka cilvēkiem, kuri strādā pašvaldībā ir jābūt apziņai, ka tas ko viņi dara, zināmā mērā ir misija, jo ne vienmēr mēs varam piecos pēcpusdienā aizvērt durvis un mierīgi doties mājās.

Nākamais izaicinājums būs Limbažu novada 2022.gada budžets. Šobrīd “velkam” kopā apvienoto pašvaldību budžetus, ieviešam vienotas lietvedības un budžeta plānošanas programmas. Cenšamies no Alojas, Limbažu un Salacgrīvas pašvaldībām pārņemt labāko. Ir izaicinājumi un neskaidrības, bet mums ir jādomā, jāplāno un jāstrādā, lai varētu iedzīvotājiem nodrošināt normālu dzīves līmeni.

Šobrīd darbiniekiem notiek apmācības par budžeta sagatavošanas principiem. Budžeta sistēma gan būs ārkārtīgi precīza un nauda nebūs izdalīta pa dažādām struktūrām. Būs pilnīgi skaidrs katras iestādes vai struktūrvienības budžets un finanšu izlietojums.

Es uzskatu, mēs nedrīkstam kāpt ārkārtīgi dziļos kredītos, ir jāsāk ar efektivitāti, jāskatās kur mēs varam ietaupīt, jo šobrīd aug energoresursu cenas. Primāri ir jāsamazina bezjēdzīgi ikdienas tēriņi, tad solīti pa solītim mēs tiksim pie turības. Turēsim budžetu ar zināmu uzkrājumu, lai mums būtu resursi dažādām situācijām. Projekti netiks vērtēti pēc sistēmas vēl viens stūrītis atkal sakārtots, bet tiks rēķināta projektu efektivitāte un atmaksāšanās.

Nekustamā īpašuma nodoklis šobrīd jau ir līdzsvarots visā novadā, šobrīd notiek aktīvs darbs pie vienotu saistošo noteikumu izstādes sociālajā jomā, bet atslēgas vārds visam būs budžets.

Arī atbalsts nevalstiskajām organizācijām atkarīgs no nākamā gada budžeta, bet ja būs iespēja, saglabāsim līdzšinējo praksi un prioritāri atbalstīsim nevalstisko sektoru. Ir jāsaprot, ka ar šo atbalstu mēs dodam iniciatīvu milzīgai sabiedrības daļai, visas biedrības nodarbojas ar labām lietām, tas nozīmē, ka mums nāk klāt simtiem un simtiem palīgu, tā pievienotā vērtība ir milzīga. Es kādreiz esmu teicis “ja mēs gribam, lai ceļš ir gluds vai lauks ir arams, pašvaldība ar saviem darbiniekiem var pacelt daudz akmeņu, bet ja mēs visi kopā to darīsim, tad ceļš ātri vien būs droši braucams un lauks gatavs sējai.” 

Paralēli visiem šiem darbiem strādājam pie jaunas Limbažu novada attīstības stratēģijas un investīciju plāna izstrādes. Šis ir darbs, kuru nedrīkstēja darīt pirms vēlēšanām, tad tas būtu populisma un priekšvēlēšanu lozungs, nevis realitāte.

Viens no galvenajiem mūsu mērķiem ir izveidot labu komunikāciju un sadarbību ar sabiedrību. Ja mēs savstarpēji sadarbosimies un sabiedrība mums ticēs, tad mēs varēsim izdarīt daudz vairāk un labāk. Sabiedrības iesaistei ir ārkārtīgi liela nozīme.

Šobrīd mēs ārkārtīgi daudz dzirdam Cēsis, Kuldīga, kādēļ, lai mēs neskanētu? Īpaši tagad, protams, ne tikai tukši skanētu, bet tam būtu piepildījums. Limbaži pēc diviem gadiem svinēs savu 800.dzimāsnas dienu, šobrīd projektam Limbaži 800 ir izstrādāta pamatvīzija. Tas nebūs lokāls, bet plašs pārstāvēts visā novadā, arī Ainažos, Alojā, Staicelē, Skultē, Salacgrīvā un protams Limbažos. Ar šiem 800gades mārketinga pasākumiem mēs varam parādīt visai Latvijai, ka šī teritorija ir saistoša ne tikai tūristiem, bet kā vieta kur dzīvot, strādāt un nākotnē investēt. Gribu, lai par mums saka: tas ir novads, kurš attīstās, kurā ir interesanti, kurš kļūst pašpietiekams.

Manuprāt pašvaldība šobrīd strādā apmierinoši, notiek reorganizācijas, ir jauns izpilddirektors, ir plānotas reformas, kuras stāsies spēkā ar 1.janvāri. Runājot par deputātiem esmu patīkami pārsteigts un gandarīts, jo deputāti šobrīd nav populisti. Sēžu apmeklējums ir labs. Ņemot vērā to, ka ir notikusi reforma ir šādi tādi jautājumi kas ir atlikti, bet to es “norakstu” uz nelielo haosu, kas šobrīd ir, zinu ka tā nav ļaunprātība. Ja kāds deputāts balso pret vai atturas, tā ir viņa izvēle. Darbs rit veiksmīgi.

Gribu atgādināt, ka līdz gada beigām katra administratīvā teritorija, jeb bijušais novads, dzīvo un strādā ar savu budžetu, īsteno savus iesāktos projektus, kuriem finansējumu piešķīra bijušo novadu deputāti Alojā, Limbažos un Salacgrīvā.

Ja vienojamies par kādu kopīgu projektu, tad proporcionāli iedzīvotāju skaitam tiek paņemts finansējums no Salacgrīvas, Alojas, vai Limbažu šī gada budžetiem.

Limbažu novada pašvaldības vadītāju uzklausīja Ilga Tiesnese

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31